21.10.2021 14:00 1 EWA/mat.pras.

Udzielają wsparcia rodzinie alkoholika

zdjęcie ilustracyjne, źródło:pixabay.com

Grupy Rodzinne Al-Anon zapraszają na spotkania każdego, kto w swoim otoczeniu ma kogoś kto nadużywa alkoholu - rodzina, pracodawca, pracownicy, przyjaciele, itd.

Jak radzić sobie z ich piciem można dowiedzieć się na spotkaniach Grup Rodzinnych Al-Anon. Członkowie tych grup spotykają się w całej Polsce i na świecie. Dzielą się wówczas swoim doświadczeniem, siłą i nadzieją w pokonywaniu codziennych trudności.

Pierwsza Grupa Rodzinna Al-Anon powstała w 1951 roku. Jej założycielką była Anna W, żona jednego z założycieli Wspólnoty Anonimowych Alkoholików. W Polsce pierwszą Grupą Al-Anon była „Ariadna” utworzona w 1980 rok w Poznaniu. Istnieje ona do tej pory.

Mityngi Al–Anon odbywają się w dwóch formach otwartej i zamkniętej. Mityngi zamknięte, adresowane do osób, które mają kogoś bliskiego nadużywającego alkoholu. Program Al-Anon opiera się na stosowaniu Dwunastu Stopni, Dwunastu Tradycji i Dwunastu Koncepcji w swoim życiu, przez zrozumienie i dodawanie otuchy pijącym krewnym. Mityngi otwarte są dla osób, które z racji wykonywania swojego zawodu (wychowawcy, psycholodzy, terapeuci, itp.) chcą dowiedzieć się jak wygląda praca na programie Al-Anon.

Na każdym ze spotkań panują zasady, nieoceniania, niekrytykowania, niepolemizowania i najważniejsza zasada zachowanie anonimowości.

Poprzez chorobę alkoholową w naszych rodzinach często tracimy kontakty z naszymi przyjaciółmi. Wielu członków Al-Anon opowiada, że krąg ich znajomych znacznie się poszerzył w wyniku nieformalnych rozmów przy kawie, odbywających się przed mityngami lub po ich zakończeniu – podkreślają członkowie grupy Al–Anon.

Czy martwi Cię to, jak wiele pije ktoś Ci bliski? Czy masz kłopoty finansowe z powodu picia tej osoby? Czy kłamiesz, by ukryć picie jakiejś osoby? Czy szukasz ukrytego alkoholu? - to przykładowe pytania, które warto sobie zadać, jeśli znajdujemy się w otoczeniu osoby nadużywającej alkohol. Jeśli odpowiedz jest twierdząca warto udać się na takie spotkanie.

Al-Anon nie jest związany z żadną sektą, wyznaniem, ugrupowaniem politycznym, organizacją ani z jakąkolwiek instytucją.

Grupy Rodzinne Al-Anon istnieją w ponad 130 krajach, mając ok. 33 tysiące grup Al-Anon. W Polsce jest blisko 350 grup Al-Anon. W naszym regionie grupy spotykają się w Wejherowie, Pucku, Gdyni, Gdańsku. Można też skorzystać z dyżuru telefonicznego podać numer telefonu +48 517 836 076 lub przyjść na spotkanie grupy Al-Anon lub Alateen (grupa dla osób w wieku od 10 do 19 roku).

Pełen wykaz spotkań odbywających się w Regionie Gdańskim oraz w całej Polsce, dostępny jest na stronie www.al-anon.org.pl.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24