22.09.2021 15:30 45 AB COVID-19

'Szczepienia to dbanie o siebie nawzajem' Trzecia dawka dla kolejnych grup

źródło: TTM

Trzecia dawka dla osób 50+ i medyków - taką informację 22 września podała kancelaria premiera RP. Tzw. dawka przypominająca będzie możliwa po 6 miesiącach od pierwszego szczepienia. Osobom, które zgłoszą się na dodatkową dawkę, zostanie podany Pfizer

Sytuacja pandemiczna w Polsce pomimo niewielkiej liczbie zakażeń jest nadal bardzo trudna. Zmiany po zachorowaniu na Covid-19 utrzymują się bardzo długo. Lekarze zalecają rehabilitacje i ćwiczenia osobom, które nie czują się po przebyciu choroby tak jak wcześniej, tym bardziej że zapowiadana czwarta fala może być najsilniejszą ze wszystkich. Jedyna posiadana broń w walce z koronawirusem to szczepienia, które w przypadku dużej ilości zaszczepień w społeczeństwie mogą zahamować rozwój choroby.

Pamiętajmy o szczepieniach, bo one nie są tylko dla nas. Chronią nie tylko mnie przed zachorowaniem bądź ciężkim przebiegiem, a także osoby dookoła. Jeżeli jestem zaszczepiony, istnieje niższe prawdopodobieństwo, że zarażę swoich bliskich. Szczepienie jest sposobem ochrony innych ludzi, a także umową między nami wszystkimi o tym, że o siebie nawzajem dbamy. To plus utrzymanie zasad dystansu społecznego i maseczek może sprawić, że nie będziemy znowu poddani obostrzeniom, których mamy wszyscy dosyć — mówi dr. n. med. Krzysztof Bigus, ordynator Oddziału Chorób Płuc w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie.

W celu zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa, rząd postanowił powiększyć liczbę osób, które będą mogły przyjąć trzecią dawkę. Od 1 września taką możliwość mają osoby, mające problemy odpornościowe. Poza Pfizerem można będzie się szczepić także Moderną po upływie 28 dni od przyjęcia dawki. Do tej pory trzecią dawkę przyjęło około 9 tysięcy osób.

Teraz szczepienie otrzymają medycy i osoby powyżej 50. roku życia. Rejestracja rusza od 24 września.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24