12.11.2010 11:14 0

Studenci z Ecole Navale

Dziś, 12 listopada (piątek), dwaj studenci z Francuskiej Marynarki Wojennej zakończyli edukację w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Celem pobytu francuskich oficerów w polskiej uczelni było napisanie pracy magisterskiej. Podporucznik marynarki Gurvan Le Hay i podporucznik marynarki Roman Pichoir przebywali w Gdyni od 22 sierpnia 2010 roku. Dziś wracają do Ecole Navale – francuskiej uczelni wojenno-morskiej, gdzie odbędzie się obrona napisanej przez nich pracy magisterskiej.

Francuscy studenci kończyli w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni projekt badawczy, którego celem było określenie i zmierzenie głównych źródeł dźwięków generowanych przez okręty podwodne. W ramach pracy wykorzystywali urządzenia do obserwacji podwodnej znajdujące się w Instytucie Hydroakustyki i Ośrodku Technologii Morskich AMW. Promotorem pracy był dyrektor OTM komandor dr inż. Ignacy Gloza. Identyfikowanie źródeł dźwięków – mówią francuscy studenci – to bardzo interesujące zajęcie, ale jednocześnie wymagające doświadczenia. Francuzi pobyt w Gdyni wykorzystali również do zapoznania się z polską kulturą i historią, zwiedzili Warszawę, Malbork oraz Trójmiasto.

Ecole Navale i polska uczelnia nawiązały współpracę w latach dziewięćdziesiątych. Od tego czasu odbywają się coroczne spotkania przedstawicieli uczelni. Od dwóch lat dokonują się wymiany studentów. Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni została odznaczona przez francuską uczelnią „Szablą Honoru” w podziękowaniu za wieloletnią owocną współpracę.

Podchorążowie AMW odbywają jeden semestr nauki w Ecole Navale, a francuscy studenci piszą prace magisterskie w polskiej uczelni. Już ośmiu studentów z Marynarki Wojennej Francji napisało prace magisterskie i prowadziło badania w oksywskiej uczelni. Natomiast w Ecole Navale w tym roku studiowała pchor. Karina Piecyk, która w ramach programu odbywała również praktyki, w tym dwutygodniowy rejs na korwecie typu Leopard.

Ecole Navale i grupa szkół regionu Poulmic (L’EN/GEP) znajdują się w Lanvéoc-Poulmic położonym na półwyspie Crozon. Teren 100 ha kampusu jest częścią Regionalnego Parku Krajobrazowego. Uczelnia jest oddalona 65 km od Brestu i 60 km od Quimper. Szkoła francuskiej marynarki wojennej została założona 1 listopada 1830 roku z rozkazu króla Louis-Philippe. Na początku, od roku 1840 szkoła została usytuowana w zatoce Brestu na pokładach statków "Orion", a pózniej "Borda". Na statkach szkolono do roku 1915, w którym przeniesiono szkołę na ląd do budynków szkolnych Laninon. Po II wojnie światowej szkoła została przeniesiona do pobliskiej miejscowości Lanvéoc-Poulmic. Po dwudziestu latach, koszary zostały zastąpione przez nowe budynki Szkoły Marynarki Wojennej, otworzone w 1965 roku przez prezydenta Republiki, generała de Gaulle’a i funkcjonują do dziś. Francuska uczelnia zajmuje się kształceniem przyszłych kadr Marynarki Wojennej Francji. Współpracuje z innymi uczelniami wojenno-morskimi państw NATO, między innymi z USA, Niemcami, Włochami, Hiszpanią i Polską.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...