14.09.2021 16:00 8 EWA

Do 2030 roku ocieplenie bez węgla? OPEC świętuje swoje 60 urodziny

fot. Monika Wejer / TTM

Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej obchodzi swoje 60 urodziny. W tym niekrótkim czasie spółka przerodziła się w nowoczesne przedsiębiorstwo dostarczające ciepło sieciowe do Gdyni, Rumi, Wejherowa i Kosakowa. Sam prezes zapowiada, że w Wejherowie do 2030 roku węgiel nie będzie już używany w celach opałowych.

OPEC działa na terenie Gdyni, Rumi i Wejherowa oraz części gminy Kosakowo dostarczając tym samym ponad 60 proc. zapotrzebowania na ciepło. I chociaż początkowo spółka obsługiwała kotłownie węglowe w budynkach, to teraz na przestrzeni kilkunastu lat na modernizacje i rozwój zainwestowała ponad pół miliarda złotych.

fot. Monika Wejer / TTM fot. Monika Wejer / TTM fot. Monika Wejer / TTM fot. Monika Wejer / TTM fot. Monika Wejer / TTM fot. Monika Wejer / TTM fot. Monika Wejer / TTM fot. Monika Wejer / TTM

Musimy zmniejszyć emisje CO2, musimy być neutralni środowiskowo, wiemy jak to zrobić. Do 2030 roku na pewno nie będzie węgla w Wejherowie, a pozostałe składowe które będą tym miksem odnawialnych źródeł energii sprowadzają się do wielu elementów, do zastosowania dużych pomp ciepła, może geotermii, do biomasy, do technologii mieszanych. I to jest wyzwanie na miarę pokolenia - podkreśla prezes spółki OPEC Gdynia Janusz Różalski.

Ostatnimi działaniami spółki przy współpracy m.in. z miastem Wejherowo, było sporządzenie termowizyjnej mapy straty ciepła.

Takie mapy mają pomóc podjąć decyzje naszym mieszkańcom, jak podjeść do termomodernizacji, w jakim zakresie i co jest najbardziej pilnego z punktu widzenia mieszkańca - mówi Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa.

Warto dodać, że w bieżącym roku do sieci ciepłowniczej został podłączony wejherowski szpital, który od 1999 roku ogrzewany był piecem na zrębki.

Uroczystość odbyła się w Teatrze Miejskim w Gdyni.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24