26.09.2011 13:32 0

Policjanci ćwiczyli przed Euro 2012

W sobotę funkcjonariusze mieli kilka zadań: pożar na statku oraz na hali sportowej i zabezpieczenie taczki z nieznaną zawartością w hotelu.

W związku ze zbliżającym się EURO 2012 wejherowscy policjanci wzięli udział w ćwiczeniach służb ratowniczych zorganizowanych na terenie gminy Gniewino. Ćwiczenia odbywały się trójtorowo. Każde z zagrożeń wystąpiło niemalże w tym samym czasie, w trzech różnych miejscach. Jednym z wyzwań był pożar na statku Nadolanin, kolejnym gwałtowny pożar na hali sportowej, a trzecim ujawnienie teczki z nieznaną zawartością w hotelu Mistral w Gniewinie. W ćwiczeniach wzięli udział policjanci, strażacy z państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej a także ratownicy z WOPR-u oraz wolontariusze.

W minioną sobotę na terenie gminy Gniewino odbyły się ćwiczenia służb ratowniczych zainicjowane przez Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Wejherowie. Celem ćwiczeń było sprawdzenie przygotowań wolontariatu oraz służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo do obsługi Mistrzostw Europy EURO 2012. Baza sportowa w Gniewinie (hotel Mistral, hala sportowa oraz stadion) może zostać wybrana na centrum pobytowe hiszpańskiej drużyny piłkarskiej podczas ww. mistrzostw.

Tuż przed godziną 12:00 dyżurny wejherowskiej komendy otrzymał informację o pożarze statku Nadolanin, na którym znajdowali się turyści. Natychmiast na miejsce zostali skierowani policjanci prewencji, śledczy oraz technicy kryminalistyki. Na pomoc tonącym ruszyli funkcjonariusze policyjną motorówką wraz z ratownikami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Mundurowi z prewencji zabezpieczyli miejsce zdarzenia, a policjanci wspólnie z WOPR-em wyciągali osoby tonące z wody i transportowali je na brzeg jeziora. Jedna osoba zaginęła w wodzie. Dlatego też niezbędna okazała się pomoc płetwonurków, którzy po około 10 minutach poszukiwań wydobyli ciało mężczyzny z wody. W akcji tej brali udział także strażacy Państwowej Straży Pożarnej w Wejherowie oraz Ochotniczej Straży Pożarnej. Choć zdarzenie okazało się być tylko symulacją, wszyscy podeszli do niego bardzo poważnie.

Kolejne zgłoszenie telefoniczne o pożarze hali spodkowej w Gniewinie dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie otrzymał o 12:05. Z informacji wynikało, że na hali odbywają się zawody sportowe, w których udział biorą dzieci. Na miejsce zdarzenia zostali skierowani policjanci oraz straż pożarna. Mundurowi zabezpieczyli miejsce zdarzenia oraz wyjaśniali okoliczności pożaru. Natychmiast rozpoczęła się ewakuacja dzieci znajdujących się na hali sportowej oraz gaszenie pożaru. Nikomu z dzieci nic się nie stało.

Ostatnie zgłoszenie miało miejsce również w sobotę o godzinie 12:07. Z otrzymanej przez policję informacji wynikało, że w hotelu MISTRAL w Gniewinie, jeden z gości w pośpiechu opuścił hotel a w swoim pokoju zostawił teczkę z niewiadomą zawartością. Obsługa hotelowa podała informację, że coś tyka w tej walizeczce. Na miejsce zdarzenia zostają natychmiast skierowani policjanci, którzy ewakuują gości oraz pracowników hotelu z budynku. Równocześnie zostają powiadomieni funkcjonariusze z Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego oraz patrole Wydziału Ruchu Drogowego. Po przybyciu na miejsce do budynku wchodzą tylko pirotechnicy wraz z przedstawicielem hali. Podczas tych działań, po około godzinie, do hotelu wraca, jeden z gości, który zapomniał ww. teczki. Okazuje się, że w pośpiechu zapomniał o swoim podręcznym bagażu.

Tak przedstawiał się scenariusz sobotnich ćwiczeń, które miały na celu m.in. wypracowanie jeszcze lepszej współpracy i zgranie wszystkich służb oraz podmiotów ratowniczych w przypadku prawdziwego ataku terrorystycznego oraz innych zagrożeń. Szkolenie przeprowadzone zostało m.in. w ramach przygotowania przed zbliżającymi się Mistrzostwami Europy Euro 2012. Takie ćwiczenia, które odbywają się w warunkach możliwie jak najbardziej zbliżonych do rzeczywistych, to dobry sprawdzian umiejętności. Dzięki nim policjanci mogli sprawdzić swoją gotowość i sposób reagowania w sytuacji zagrożenia.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...