10.09.2021 16:51 2 WH/TTM

Biała: Uczczono pamięć poległych żołnierzy I Morskiego Pułku Strzelców

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

W piątek (10 września) w Białej odbyły się uroczystości ku czci poległych żołnierzy I Morskiego Pułku Strzelców walczących we wrześniu 1939 roku w obronie Pomorza. W wydarzeniu udział wzięła młodzież szkolna oraz przedstawiciele władz samorządowych.

Na początku II wojny światowej w okolicach Białej zginęło piętnastu żołnierzy, zaś w mogile spoczywa 28 bohaterów poległych w okolicach Wejherowa.

To miejsce jest szczególne nie tylko dla Wejherowa, ale także dla Gdyni. Mniej więcej w tym miejscu Niemcy przełamali polską obronę Gdyni i Kępy Oksywskiej. W tych lasach część niemieckiej dywizji poszła na Wejherowo, część skręciła na Rumię i Kępę Oksywską. Znajdujemy się przy grobach kilkudziesięciu polskich żołnierzy, którzy zostali ofiarami tamtych walk – mówi Sebastian Draga odpowiedzialny za mobilną wystawę „Wybrzeże 1939” w rozmowie z Twoją Telewizją Morską.

To szczególnie ważne wydarzenie dla lokalnej społeczności, które pozwala uczcić pamięć tych, którzy przed laty walczyli o niepodległość kraju.

Podczas piątkowej uroczystości w Białej złożono wieńce i oddano hołd poległym. Ponadto uczestnicy wydarzenia wzięli udział we mszy świętej.

Od tamtego czasu minęły 82 lata. Jesteśmy pokoleniem, które nie doświadczyło tego na własnej skórze. Ważne jest to, aby pamiętać o tym i przekazywać kolejnym pokoleniom, abyśmy wspólnie mogli naszą historię pielęgnować – zwraca uwagę Przemysław Kiedrowski, wójt gminy Wejherowo.

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24