26.09.2011 12:58 0

Zdrowy maluch bez nadwagi

Otyłość coraz częściej nie dotyka wyłączenie dorosłych. Dodatkowe kilogramy u kilkuletnich dzieci to plaga ostatnich lat. Dlatego w Gdańsku rozpoczynają się działania mające zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii.

Niestety coraz częściej właśnie mianem epidemii określana jest otyłość u dzieci. Bowiem co szóste dziecko zmaga się z nadwagą. W konsekwencji, już na staracie mają utrudniony rozwój, zwiększa się też ryzyko zachorowania na cukrzycę i zwyrodnienie stawów.

20 tys. dzieci z Gdańska w trzech grupach wiekowych zostanie poddanych badaniom przesiewowym, po których ustalona zostanie konieczna pomoc dla najbardziej zagrożonych otyłością. Ponad 2 tysiące sześcio, dziesięcio i czternastko-latków zostanie objętych opieką specjalistów, w tym psychologa i dietetyka.

Taka inicjatywa ma sprawić, że problem otyłości u dzieci nie będzie się pogłębiał. A osoby z nadwagą szybko się z nią uporają, zmieniając tryb życia i nawyki żywieniowe. Prawidłową masę ciała określa wskaźnik BMI, indeks masy ciała zależny jest dla wieku i nie może przekraczać 85.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...