12.11.2010 09:35 0

Zobacz jak mieszkańcy Gdyni świętowali 11 Listopada

fot. Gabriel Besta

Wczoraj w całym kraju odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Mieszkańcy Gdyni również świętowali 11 Listopada.

Wczorajsze święto upamiętnia odzyskanie wolności przez Polskę po 123 latach niewoli. 11 listopada 1918 roku to data symboliczna – tego dnia skapitulowały Niemcy i zakończyła się I wojna światowa, a Józef Piłsudski, który dzień wcześniej wrócił z internowania w twierdzy magdeburskiej, został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich.

Chociaż Polska odzyskała niepodległość w 1918 roku, to 11 listopada został uchwalony Świętem Niepodległości w 1937 roku. W 1945 roku władze komunistyczne zakazały Polakom obchodzić odzyskanie wolności. 11 listopada powrócił do kalendarza świąt narodowych dopiero w 1989 roku, jak napisano w ustawie, „dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego”.

W Gdyni jak co roku odbyły się Gdyńskie Urodziny Niepodległej. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny o 10:00, następnie ulicą 11 lutego pod Płytę Marynarza Polskiego przeszła Gdyńska Parada Niepodległości. Wszystkich zaskoczyła obecność dwóch „Józefów Piłsudskich” oraz „Stefana Żeromskiego”. We wczorajsze paradzie udział wzięło kilkanaście tysięcy osób.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...