16.08.2021 09:37 0 mat.pras.

Znamy zdobywców Pucharu i Mistrzów Polski w Kitesurfingu i Wingfoilu

Fot. mat.pras.

15 sierpnia zakończyło się Xiaomi Kite Cup driven by Land Rover czyli Puchar i Mistrzostwa Polski w kitesurfingu i wingfoilu. Zawodnicy zmagali się na wodach Bałtyku w trzech kurortach: Rewie, Krynicy Morskiej i Pucku, w kilku konkurencjach. Po raz pierwszy w tym roku odbyły się także zawody w wingfoilu. Zawodnicy przepłynęli łącznie 10 087,3 km, co oznacza, że organizatorzy przekazali 30 261,90 zł na rzecz ochrony Bałtyku i Fundacji Mare.

Zakończyły się trzecie i tym samym ostatnie zawody Pucharu i Mistrzostw Polski w kitesurfingu i wingfoilu w ramach Xiaomi Kite Cup driven by Land Rover. W Rewie, Krynicy Morskiej i Pucku, światowa czołówka kitesurferów ścigała się na Bałtyku. Warunki w każdym z tych miejsc były bardzo różne, ale pozwalały na rozegranie zawodów w 4 głównych konkurencjach: Freestyle, Formula Kite, Arrows Open i tegorocznej nowości, Wingfoilu. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwał Polski Związek Kiteboardingu.

Ogromnie cieszę się, że kitesurfing ma tak utalentowaną młodzież i coraz więcej fanów w Polsce. Ten rok i trzy edycje potwierdziły, że polscy zawodnicy to czołówka światowa. Kitesurfing zdecydowanie może być jedną z tych konkurencji sportowych, w której będziemy wiedli prym i nadal zdobywali najcenniejsze laury. Nie mogę się doczekać Igrzysk w Paryżu 2024, kiedy konkurencja Formula Kite odbędzie się po raz pierwszy. Mam nadzieję, że także dzięki udziałowi w Xiaomi Kite Cup driven by Land Rover reprezentanci Polski doskonalą swoje umiejętności aby w przyszłości zdobywać medale na najważniejszych sportowych imprezach na świecie – powiedział Michał Zieliński, organizator Xiaomi Kite Cup driven by Land Rover.

Finałowe zawody rozgrywane w Pucku, potwierdziły świetną dyspozycję polskich kiteboarderów. Aktualna mistrzyni świata Formula Kite Junior (kategoria wiekowa do 19 lat) Julia Damasiewicz w Pucku zdobyła Mistrzostwo w kategorii U19 oraz kategorii Open wśród kobiet w kategorii, wygrywając z Magdaleną Woyciechowską.

Udało nam się rozegrać trzy dni zawodów na foil w Pucku, który uważam jest bardzo fajnym spotem do uprawiania tego sportu, mieliśmy stabilne wyścigi, chociaż wiatr czasami zaskakiwał. Już czekam na kolejną odsłonę zawodów w Polsce, gdzie znowu wszyscy się spotkamy na wodzie - powiedziała Julia Damasiewicz, Mistrzyni Polski U19 i kategorii Open.

Jan Koszowski, mistrz świata w konkurencji Arrows Open do lat 17, w Pucku potwierdził wysoką formę również wygrywając. Poza wyścigami w Formule Kite i Wingfoil Race warunki pozwoliły też na rozegranie spektakularnej konkurencji – Freestyle. Dużych emocji dostarczyły dziewczyny, które stoczyły zaciekły bój na wodzie, prezentując widowiskowe ewolucje wykonywane w powietrzu z dużą mocą. Wśród kobiet triumfowała Martyna Konkel przed Katarzyną Lange, zawodniczka, od wielu lat w światowej czołówce freestylerek.

W kategorii Open Men najlepszy okazał się Marek Rowiński wykonując trick Back mobe 5. Za nim na podium uplasowali się Mateusz Włodarczyk i Wojciech Matysiak. Rowiński zdobył też Puchar Polski za cały sezon. Wśród młodzików w Pucku miejsca od 1 do 3 zajęli odpowiednio Maksymilian Mielczarek, Krzesimir Przybyłowski, Jakub Kapturski.

Wyjątkowo w tym roku zawodnicy, oprócz zdobycia najwyższych not i tytułów, zadbali o środowisko i Bałtyk, który stwarza świetne warunki do uprawiania kiteboardingu. Każdy z nich miał zegarek MI Watch, który zliczał przepłynięte kilometry. Za 1 km organizatorzy przekazali 3 zł na Fundację MARE, która zajmuje się ochroną Bałtyku. W sumie zawodnicy przepłynęli 10 087,3 km, a to oznacza, że na ochronę Bałtyku zostało przekazanych 30 261,90 zł.

99,7% powierzchni Polski leży w zlewni Morza Bałtyckiego. Oznacza to, że prawie każdy z nas, często nie zdając sobie z tego sprawy, ma wpływ na stan i zdrowie Bałtyku. Niestety, stan ekologiczny Morza Bałtyckiego jest nadal niezadowalający. Cieszę się, że Ci którzy spędzają na morzu tak wiele czasu, chcą o nie dbać i wspierać działania naszej Fundacji. Im więcej z nas będzie zdawało sobie sprawę z tego Bałtyk to nasze wspólne dobro, o które musimy dbać dla nas i dla przyszłych pokoleń – powiedziała Olga Sarna, Prezes Fundacji Mare.

Więcej na: www.xiaomikitecup.pl.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24