13.08.2021 16:10 13 WH/TTM

Puck i Wejherowo awansują w rankingu 'Najbogatsze samorządy'

Fot. TTM

W nowym rankingu „Najbogatsze samorządy w 2020 roku" czasopisma Wspólnota, Puck oraz Wejherowo odnotowały wyższe pozycje niż w latach ubiegłych. Puck z miejsca 47. wskoczył na 9. lokatę.

Od 2010 roku czasopismo Wspólnota prowadzi badanie na temat zamożności polskich samorządów. Od lat na podium są Warszawa, Sopot i Polkowice.

W tegorocznym zestawieniu sukces odniosły miejscowości z Nordy. Puck jako miasto powiatowe zajęło 9. miejsce. Zamożność na jednego mieszkańca wynosi 4433,31 złotych. Zaś w zeszłym roku była to lokata 47.

Zdajemy sobie sprawę, że to jest tylko statystyka i wiele rzeczy trudnych przed nami, ale są tam pewne informacje, które nas cieszą. Cały czas przyświeca nam hasło – dalej do przodu. Nasze założenia od samego początku były takie, aby wyprowadzić Puck na właściwą pozycję z lat, które moglibyśmy nazwać marazmem. Jeżeli takie osiągamy wyniki to oznacza, że idziemy w dobrą stronę i warto to kontynuować – mówi Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka w rozmowie z Telewizją TTM.

Wysoki wynik osiągnęło także miasto powiatowe Wejherowo, które z 181. miejsca przeskoczyło na 155. Zamożność na jednego mieszkańca w 2020 roku to 3241,57 złotych.

Oczywiście zawsze można zapytać dlaczego nie jest lepsze. Tutaj trzeba wrócić do historii. Miasto zostało tak wydzielone w momencie podziału administracyjnego naszego kraju - tak jak było zabudowane, tak ktoś administracyjnie wymyślił jego granice. Patrząc w ten sposób na miasto i na fakt, że nie mamy terenów inwestycyjnych, na których mogą się rozwijać przedsiębiorcy to myślę, że to miejsce w rankingu jest bardzo dobre, bo ono się opiera na małych biznesach i mieszkańcach – zwraca uwagę Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowo.

Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM

Na wysokiej pozycji znajduje się również Hel – lokata 6. w kategorii inne miasta, natomiast w kategorii gminy wiejskie spośród 1,5 tysiąca samorządów dobrze wypada gmina Kosakowo na 65. pozycji oraz gmina Szemud na 85. miejscu.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24