03.08.2021 15:00 1 NW

Po raz 22. spotkają się na Światowym Zjeździe Kaszubów

Źródło: kaszubi.pl

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie zaprasza na Światowy Zjazd Kaszubów. W dniach 21-22 sierpnia w Pucku odbędzie się jedno z największych plenerowych wydarzeń muzyczno-etnicznych, które na stałe wpisało się już w kalendarz pomorskich imprez.

Choć tradycyjnie Zjazd Kaszubów organizowany był na początku lipca, to w tym roku ze względu m.in. na pandemię koronawirusa zdecydowano się przesunąć wydarzenie na końcówkę sierpnia.

Puck w sobotę, 21 sierpnia gościć będzie 22. Światowy Zjazd Kaszubów. Setki osób pojawią się nad pucką zatoką, by wspólnie świętować i celebrować. Część uczestników wydarzenia przyjedzie specjalnym pociągiem Transcassubia. Pasażerowie ruszą z Chojnic już o godz. 6:20, by po godz. 10:00 dotrzeć do Pucka. Przewoźnik przejedzie m.in. przez Żukowo, Gdynię, Rumię, Redę, Mrzezino i Żelistrzewo.

Około godz. 10:45 odbędzie się przemarsz, podczas którego nastąpi odsłonięcie fontanny w Parku Kaszubskim. Trasa przemarszu: dworzec – ul. Dworcowa – Rondo Solidarności – ul. Wejherowska – ul. Wojska Polskiego – ul. Sędzickiego – ul. Abrahama – ul. Przebendowskiego – Al. Lipowa – ul. 1 – go Maja – ul. 12 Marca – port rybacki.

O godz. 11:30 odbędzie się msza święta w porcie rybackim.

Na osoby, które zdecydują się na udział w tym ważnym dla Kaszubów dniu. Czekają takie atrakcje jak dziecięce warsztaty literackie, przegląd Zespołów Ludowych czy bicie rekordu w jednoczesnej grze na akordeonie.

W centrum imprezy czekać będą dwie sceny, na których wystąpią takie zespoły jak Purtce, Bliza czy ColoRed. Pierwszego dnia wydarzenia o godz. 19:30 wystąpi Weronika Korthals, a gwiazdą wieczoru będzie Natalia Szroeder.

Spotkajmy się w Pucku, tak jak przed jedenastu laty! – zachęcają organizatorzy ze Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Będzie to 22. Światowy Zjazd Kaszubów. Przypomnijmy, że na stałe do kalendarza pomorskich imprez wpisał się już w dniu inauguracji, w 1999 roku. Jego główną ideą jest promocja kultury i dorobku Kaszub i jednoczenie ich.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24