20.07.2021 13:00 1 AB/Prokuratura Okręgowa w Gdańsku

Oszukiwali za pośrednictwem portali internetowych - grozi im 15 lat więzienia

zdj.ilustracyjne/źródło:pixabay.com

Łączna kwota szkody przekroczyła 620 tys. złotych, 20 osób oskarżono o oszustwa popełnione za pośrednictwem portali internetowych, 5 z nich działało najprawdopodobniej w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. Podczas postępowania ustalono ponad 800 pokrzywdzonych, od których oszuści internetowi wyłudzali pieniądze.

Do Sądu Okręgowego w Gdańsku został złożony akt oskarżenia przeciwko członkom i kierującemu grupą przestępczą. Zarzucono im oszustwa, pranie brudnych pieniędzy i fałszowanie dokumentów. Według prokuratury w oszustwach brało jeszcze udział kolejne 15 osób, którym zarzucono pomocnictwo do oszustwa lub pranie brudnych pieniędzy. Za te przestępstwa grozi im od 8 do 10 lat pozbawienia wolności.

Poza oskarżonym o kierowanie grupą, pozostali oskarżeni złożyli wyjaśnienia, w których przyznali się do udziału w procederze- informuje Grażyna Wawryniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Do oszustw doszło w latach 2017-2018. Za pośrednictwem portali Olx i Otomoto przestępcy wystawiali oferty sprzedaży, które nigdy nie istniały. Do oferowanych pojazdów zaliczały się ciągniki, maszyny rolnicze, a także samochody i motocykle. Kiedy zainteresowani kontaktowali się na wskazany numer sprawcy podawali numery kont bankowych, na które pieniądze miały być przelewane. Po otrzymaniu przelewu natychmiast sprzedający zrywał kontakt. Warto dodać że podczas dokonywania przestępstw sprawcy posługiwali się fałszywymi danymi. Pieniądze wyłudzone od poszkodowanego były bardzo dokładnie wypłacane tak, aby zatrzeć ślady popełnienia przestępstwa.

Z rachunków pieniądze były wypłacane poprzez bankomaty. Część za pośrednictwem expressów pieniężnych w placówkach pocztowych, a część była transferowana na inne konta - pisze Grażyna Wawryniuk

Sprawa wydaje się być bardzo skomplikowana, ze względu na złożony charakter. Same akta w tej sprawie liczą aż 280 tomów. W sumie oskarżeni w najgorszym wypadku zostaną zatrzymani na okres 8, 10 i 15 lat.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24