01.07.2021 09:00 3 NW/pomorskie.eu

Szpital tymczasowy w AmberExpo został zamknięty

Źródło:pomorskie.eu

Ponad 800 chorych przyjął szpital tymczasowy na terenie AmberExpo w Gdańsku przez blisko cztery miesiące działalności. Obserwujący od kilku tygodni spadek liczby nowych zakażeń Covid-19 sprawił, że podjęto decyzję o zamknięciu szpitala.

Szpital, który działał na terenie Międzynarodowych Targów Gdańskich przy ul. Żaglowej 11 był drugim po sanatorium MSWiA w Sopocie, do którego trafiali pacjenci chorzy na Covid-19. Od 8 marca przyjęto w nim 808 osób zakażonych koronawirusem, z czego 90 przebywało na Oddziale Intensywnej Terapii.

Placówka przygotowana była na przyjęcie łącznie 400 pacjentów, jednak nie było to konieczne – w sumie hospitalizowanych było 216 chorych. Pomocy im udzielało: 123 lekarzy, 233 pielęgniarki i 85 ratowników medycznych.

Od 25 stycznia w AmberExpo działa także punkt szczepień. Dotychczas wykonano tam 126,5 tysiąca szczepień. Obecnie, średnio podaje się w nim od 500 do 1000 dawek szczepionki. Punkt działać będzie nadal, mimo zamknięcia samego szpitala.

Od kilku tygodni obserwujemy spadek liczby nowych zakażeń Covid-19, ale też zmniejsza się liczna chętnych do szczepień, co zauważa Tadeusz Jędrzejczyk, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Może to spowodować, że na przełomie sierpnia i września, gdy ludzie wrócą do pracy, a uczniowie do szkół, pojawi się czwarta fala. Tym bardziej, że w kilku europejskich krajach np. Wielkiej Brytanii, Portugalii, Niemczech, a nawet Rosji coraz intensywniej zaczyna szerzyć się siedmiokrotnie bardziej zaraźliwy wariant delta. Ta mutacja w przypadku Wielkiej Brytanii (99 proc.) i Rosji (90 proc.) odpowiada już za pond 90 proc. wszystkich zakażeń. Oczywiście nie wiemy, co przyniesie przyszłość, ale musimy być przygotowani na każdy, nawet najgorszy scenariusz. Dlatego też mamy odpowiednie zabezpieczenie w łóżka covidowe w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku - dodaje Jędrzejczyk.

Szpital zamknięty został z dniem 30 czerwca 2021 roku.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...