29.06.2021 17:00 0 PM/TTM

Latarnia morska z bursztynu stanęła na skwerze w Helu

Fot. Mieszko Weltrowski

Bursztynową Latarnię można już podziwiać na zmodernizowanym skwerze przy Urzędzie Miasta Helu. W ramach obchodów święta miasta odbyło się uroczyste mierzenie i odsłonięcie repliki helskiej latarni morskiej wykonanej w całości z bursztynu. Miasto nową rzeźbą chce kolejny raz zapisać się w księdze rekordów Guinnessa.

Replika ma 2,11 m wysokości, a do jej stworzenia wykorzystano 50 kg bursztynu. Stanęła na skwerze i jest dostępna do oglądania dla mieszkańców i turystów.

Chodziło o stworzeniem nowej atrakcji turystycznej w Helu. Nie można sobie wymarzyć ładniejszej atrakcji turystycznej niż rzeźby wykonanej ze złota Bałtyku, czyli z bursztynu – mówi dla Twojej Telewizji Morskiej burmistrz Helu Mirosław Wądołowski.

Miasto nową rzeźbą chce kolejny raz zapisać się w księdze rekordów Guinnessa. Hel otrzymał już certyfikat za najdłuższą drewnianą rzeźbę w jednym kawałku. Helska „Rzepka” wykonana na podstawie wiersza Juliana Tuwima ma ponad 14 metrów długości.

W 2020 roku ustanowiono rekord Guinnessa pod względem największej rzeźby wykonanej z tzw. złota Bałtyku. Był to bursztynowy RMS Titanic, który mierzył ponad 1,5 metra. Figurę wykonał Tomasz Ołdziejewski. Ten sam artysta wykonał odsłoniętą we wtorek (29 czerwca) latarnię morską.

Cały proces trwał 3,5 miesiąca. Jest to moja najwyższa praca. Poszło na to 50 kg bursztynu, 25-26 tys. samych płytek bursztynowych - zaznacza Tomasz Ołdziejewski, rzeźbiarz w bursztynie.

Latarnia została zmierzona w obecności świadków i przedstawiciela biura rekordów.

Teraz wszystkie materiały prześlemy do Londynu i będziemy oczekiwali w napięciu na certyfikat potwierdzający, że Bursztynowa Latarnia jest wysoka na miarę Guinnessa – czytamy na stronie Helu.

Fot. Mieszko Weltrowski Fot. Mieszko Weltrowski Fot. Mieszko Weltrowski Fot. Mieszko Weltrowski Fot. Mieszko Weltrowski Fot. Mieszko Weltrowski Fot. Mieszko Weltrowski

Koszt latarni morskiej z bursztynu to 104 tys. zł.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24