24.06.2021 15:00 10 PM/TTM

Absolutorium dla wójta i nadwyżka budżetowa - ważna sesja gminy Wejherowo

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Miniony rok dla gminy Wejherowo zakończył się nadwyżką budżetową w wysokości 15 mln zł – w środę (23 czerwca) radni podsumowali wydatki i wpływy do gminnej kasy oraz jednogłośnie przyznali wójtowi absolutorium i wotum zaufania.

Środowa sesja była jedną z najważniejszych w roku. Radni gminy Wejherowo zdecydowali o pozytywnym przyjęciu sprawozdania z realizacji budżetu za ubiegły rok.

Po raz kolejny Regionalna Izba Obrachunkowa pozytywnie zaopiniowała ten projekt, nasza komisja również opiniuje o udzielenia absolutorium wójtowi gminy – mówił dla Twojej Telewizji Morskiej Hubert Toma, przewodniczący Rady Gminy Wejherowo.

Budżet gminy Wejherowo w 2020 roku zakończył się dodatnim wynikiem, osiągnięto ponad 103 procent planowanych dochodów.

To jest kwota ponad 168 mln złotych, z czego ponad 10 mln zdobyliśmy na inwestycje w formie dofinansowań, zarówno z środków unijnych, jak i środków rządowych. Wydatki zrealizowaliśmy w 92 procentach kwotą 153 mln, z czego ponad 12 mln to były zrealizowane inwestycje - wyjaśnia** Krystyna Kohnke**, skarbnik gminy Wejherowo.

Zadłużenie gminy nie zostało zwiększone w ubiegłym roku – stan zadłużenia na koniec 2020 roku wyniósł 41 mln złotych. Rok zakończył się nadwyżką budżetową w wysokości 15 mln złotych.

Zarówno absolutorium, a także wotum zaufania za 2020 rok zostało przyjęte, chociaż wpłynęły na konto zaprzysiężonego dopiero dwa dni wcześniej nowego wójta Przemysława Kiedrowskiego.

Traktuje to typowo roboczo, faktycznie absolutorium za 2020 rok jest dla poprzedniego wójta i dla pełniącego obowiązki wójta. Ja to traktuje jako bilans otwarcia na kolejny rok - zaznacza Przemysław Kiedrowski, wójt gminy Wejherowo.

Podczas sesji ustalono także, że pensja nowego wójta nie będzie różniła się od jego poprzednika.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24