14.06.2021 10:33 0 PM

"Zamierzamy kontynuować rozwój puckiej lecznicy" - najważniejsze decyzje zapadną jesienią

Fot. Marek Trybański/TTM

„Ewentualna decyzja o likwidacji oddziałów może zapaść najwcześniej jesienią” – informują władze powiatu puckiego, które opublikowały wyjaśnienia w sprawie zmian w puckim szpitalu.

Ostatnio głośno jest o puckim szpitalu – nie wiadomo jaka przyszłość czeka oddział położniczy. Jak mówią władze powiatu oddział jest nierentowny, brakuje lekarzy specjalistów i jest coraz mniej porodów – więcej w tym temacie pisaliśmy tutaj. W związku z remontem, który czeka szpital, póki co nie zostanie wznowiona praca Oddziału Pediatrii. Ta kwestia także budzi sporo emocji i jest dla niektórych powodem niepokoju. Władze powiatu uspokajają.

Zawieszenie działalności oddziałów puckiej lecznicy wynika głównie z pozyskania przez powiat Pucki aż 6 mln zł na rozpoczęcie termomodernizacji i modernizacji obiektu. Dodatkowo zamierzamy przeznaczyć z własnych środków kolejne 3,5 mln zł. Takiej kwoty na modernizację placówki nikt wcześniej nie pozyskał – czytamy w informacji. - Krytykujący nas dzisiaj - rządzący przed nami powiatem Puckim - radni PO i PIS popełnili w stosunku do szpitala ogromny grzech zaniedbania nie inwestując w jego rozwój – czytamy dalej.

Władze szpitala zadecydowały, że na czas remontu zawieszone zostanie działanie tych oddziałów, na których jest od lat najmniej pacjentów. Decyzja o ich likwidacji ma zapaść najwcześniej jesienią, wówczas Szpital Pucki będzie musiał walczyć o znalezienie się w zapowiadanej przez rząd i Narodowy Fundusz Zdrowia nowej sieci szpitali w Polsce.

To bardzo ważna dla nas wszystkich weryfikacja, bo od znalezienia się w sieci zależy dalsze finansowanie szpitala przez NFZ. Będzie to bardzo trudne dla 5 oddziałowego szpitala, w którym 3 oddziały od lat świecą pustkami. (...) My nie jesteśmy politykami z partii tylko samorządowcami i nie udajemy, że nie widzimy zagrożenia, jakie stoi przed naszym szpitalem wobec nadchodzących planów rządu. Dlatego reagujemy od początku, inwestujemy wiele więcej w szpital niż poprzednicy z PO i PIS, zdając sobie sprawę, że walczymy o jego przetrwanie – czytamy w oświadczeniu zarządu.

Wśród inwestycji władze powiatu wymieniają łącznik z windami, nowoczesną sterylizatornię, sprzęt medyczny, cztery nowe karetki i motocykl ratowniczy czy informatyzację szpitala.

Zamierzamy kontynuować rozwój puckiej lecznicy, nawet - jeśli będzie to konieczne - kosztem zawieszenia lub likwidacji części oddziałów i wprowadzenia w ich miejsce innych – informuje Zarząd Powiatu Puckiego.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu mieszkańcy wraz z samorządowcami zorganizowali protest pod puckim szpitalem.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24