10.06.2021 12:30 0 NW/gdynia.pl

Ładowanie samochodów za pomocą trolejbusów

Źródło:gdynia.pl

Mobilna stacja ładowania samochodów elektrycznych zasilana z sieci trolejbusowej powstała w Gdyni. Ładowarka wykorzystuje energię odzyskiwaną z hamowania pojazdów. Niewykluczone, że urządzenie po udanych testach zostanie oddane do użytku mieszkańcom oraz wszystkim chętnym.

Gdynia wraz z Przedsiębiorstwem Komunikacji Trolejbusowej zrealizowała dwa projekty unijne, które pozwoliły na wdrożenie i przetestowanie innowacyjnych rozwiązań. Mowa o mobilnej stacji ładowania samochodów elektrycznych, zasilanej z sieci trolejbusowej.

Wdrażamy do testowania urządzenie, które na razie jeszcze nie będzie dostępne dla mieszkańców, ale liczymy na to, że po testach każdy będzie mógł z niego korzystać. To dość niezwykłe urządzenie, które pozwala zamontować ładowarkę mobilną do pojazdów elektrycznych. Ładowarkę nie związaną trwale z gruntem, możliwą do przemieszczenia wszędzie tam, gdzie mamy sieć trakcyjną i cechującą się tym, że korzysta z energii, która została zgromadzona w procesie rekuperacji – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.

Jak czytamy na stronie gdyńskiego urzędu, w ramach projektu EfficienCE, realizowanego przez PKT, zaprojektowano i skonstruowano przekształtnik zasobnikowy – urządzenie do przetwarzania nadwyżki energii i mocy trakcyjnej – pozwalający na „przechwytywanie” z sieci i zagospodarowanie nadwyżek energii i mocy trakcyjnej, wygenerowanej z hamowania trolejbusów. Co ciekawe, w przekształtniku zastosowano używaną baterię, która będzie pełniła rolę magazynu energii.

Natomiast w ramach realizowanego przez Gdynię projektu Creating Automotive Renewal zbudowano mobilną stację ładowania, która pozwala na ładowanie samochodów z różną mocą i prądem.

Efektem synergii obu projektów powstała stacja, która podłączyć można w dowolnym miejscu na terenie miasta do trakcyjnej sieci trolejbusowej. Jak podaje gdyński ratusz, podłączenie stacji nie generuje dodatkowych kosztów związanych z jej instalacją.

Atutem sieci ma być także jej rozległy charakter przestrzenny w wielu miastach i dostępność. Umożliwia to jej wykorzystanie do zasilania stacji ładowania pojazdów tam, gdzie problemem jest doprowadzenie linii zasilającej prąd przemienny, np. z powodu konieczności wykonania prac budowlanych.

To prototypowe i innowacyjne przedsięwzięcie znajdujące swoje zastosowanie w obszarach, w których możemy do zasilania wykorzystać sieci trakcyjne – trolejbusowe i tramwajowe, ale także energię pochodzącą np. z elektrowni fotowoltaicznych. Przekształtnik przede wszystkim daje możliwość zagospodarowania niespożytkowanej zielonej energii z rekuperacji pozyskiwanej z hamujących trolejbusów oraz zastosowania zużytych baterii jako magazynów energii. Wykorzystanie sieci trakcyjnej do ładowania samochodów elektrycznych otwiera potencjał na dodatkowe funkcje dla istniejącej trolejbusowej infrastruktury sieciowej. Jeżeli rozwiązanie się sprawdzi, w kolejnym kroku należałoby ocenić najbardziej predysponowane lokalizacje na sieci trolejbusowej, gdzie odzysk energii z hamowania byłby największy – wyjaśnia Tomasz Labuda, wiceprezes PKT.

Urządzenie ma zostać uzupełnione o inteligentny system monitorowania energii, dzięki któremu będzie można kontrolować poziom jej zużycia w sieci trakcyjnej i wykryć tę niewykorzystaną.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24