03.06.2021 16:20 8 WH/UG w Wejherowie/ UG w Luzinie

Coraz mniej czasu, aby wziąć udział w Spisie Powszechnym!

Zdjęcie ilustracyjne, źródło:pixabay.com

Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. To oznacza, że każda osoba mieszkająca i czasowo przebywająca na terenie Polski musi wziąć w nim udział. Zostało coraz mniej czasu. Samospis potrwa do końca września.

Główną obowiązującą metodą spisu będzie samospis internetowy. Główny Urząd Statystyczny zaleca, aby wypełniać ankietę poprzez internet. To pierwszy taki przypadek w historii.

Obowiązkowy udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań obejmuje - osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski, osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania. Ponadto należy spisać mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.

Jeżeli nie mamy możliwości skorzystania z internetu, możemy udać się do urzędu wojewódzkiego, urzędu statystycznego czy gminnych jednostek organizacyjnych. Ponadto może do nas zadzwonić lub zapukać do naszych drzwi rachmistrz, m.in. w gminie Wejherowo jest siedmiu takich urzędników. Ich obowiązkiem jest przeprowadzanie wywiadów z respondentami.

W spisie można zadeklarować narodowość kaszubską oraz kaszubszczyznę jako język, którym posługujemy się w kontaktach rodzinnych. Szczegóły na ten temat znajdują się tutaj.

Po blisko 2 miesiącach trwania Narodowego Spisu Powszechnego, w gminie Luzino spisało się dotychczas 18,56% mieszkańców. Mimo, że jesteśmy powyżej średniej krajowej, która wynosi 15,85%, są gminy w naszym niedalekim sąsiedztwie, gdzie spisało się już ponad 30% ludności! Dlatego zachęcamy, by nie odkładać obowiązku spisowego na lato - informują urzędnicy z gminy Luzino.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań potrwa do 30 września.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24