08.04.2021 16:30 14 WH/TTM
Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. To okazja, aby przyznać się do przynależności etnicznej. Organizacje z Kaszub zachęcają, aby w samospisie zadeklarować narodowość kaszubską oraz posługiwanie się językiem kaszubskim w kontaktach domowych.
Przypomnijmy, że na początku kwietnia ruszył Narodowy Spis Powszechny, który jest dla wszystkich obowiązkowy. W tym roku ma inną formułę, ponieważ odbywa się w internecie. Więcej na ten temat można przeczytać w naszym artykule.
W spisie pojawią się pytania m.in. o narodowość, przynależność do wspólnej etnicznej, religię i język, którym się posługujemy. To możliwość dla wszystkich Kaszubów, którzy mogą wykazać swój związek z regionem. Zachęca do tego wejherowskie muzeum.
— Dla naszej instytucji jest bardzo istotne, abyśmy dowiedzieli się, ile osób używa języka kaszubskiego. Odkąd pisze się o Kaszubach, zawsze mówiono - Kaszubi giną. Pokażmy, że tak nie jest. Spiszmy się, tak jak uważamy – mówi Tomasz Fopke, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie w rozmowie z Twoją Telewizją Morską.
Wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań będą miały wpływ na działanie m.in. kaszubskich instytucji np. finansowanie nauki języka kaszubskiego w szkołach. Dane z samospisu pozwolą na rozwój i kształtowanie działań wejherowskiego muzeum.
— Jeżeli się okaże, że jest nas mniej, to musimy się skupić na tej ofercie, która będzie pokazywała, że kaszubczyzna jest modna. Zwrócić uwagę, że warto sięgać do tradycji, historii i obcować z naszą kulturą. Warto być Kaszubą i warto mówić po kaszubsku – dodaje Fopke.
— To pokaże młodym Kaszubom, że nie ma co się wstydzić. To nie jest żadna wiocha, bo niektórzy jeszcze tak myślą – wyjaśnia Roman Drzeżdżon z wejherowskiego muzeum.
W spisie można zadeklarować narodowość kaszubską lub podwójną oraz uznać kaszubszczyznę jako język, którym posługujemy się w kontaktach rodzinnych.
Źródło: spis.gov.pl