25.05.2021 09:00 7 PM/gdynia.pl

Udało się! Ratowniczka Olga odnalazła genetycznego bliźniaka

Źródło:dkms.pl

Ponad 900 – tyle nowych, potencjalnych dawców szpiku zamówiło pakiet rejestracyjny przez stronę dedykowaną Oldze, ratowniczce medycznej z Gdyni, która choruje na ostrą białaczkę szpikową. Dzięki zakrojonej akcji Olga odnalazła swojego brata genetycznego. To oznacza tylko jedno – przeszczep i ogromną szansę na pokonanie choroby.

O znalezieniu dawcy Olga poinformowała na swoim Facebooku:

Olga Łakomska jest mamą, narzeczoną i mieszkanką Gdyni. Całe życie związana z Trójmiastem oraz Wejherowem. Pomaganie drugiemu człowiekowi ma we krwi. Pracę w szpitalu zaczynała 9 lat temu, pierwsze kroki stawiała na oddziale neurologii. Postanowiła kształcić się dalej i została ratownikiem medycznym.

Wszystko zmieniło się na początku tego roku. Zaczęło się od ogólnego osłabienia, bólu gardła i mięśni. Z czasem było coraz gorzej. Za namową rodziny Olga zapisała się na teleporadę, podczas której lekarz stwierdził, że ma anginę. Leczenie antybiotykami nie pomagało, a stan ratowniczki się pogarszał. Badania krwi przyniosły niespodziewaną, druzgocącą diagnozę – ostra białaczka szpikowa. Olga trafiła na Oddział Hematologii Intensywnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie została poddana leczeniu. Tym razem role w jej życiu się odwróciły i teraz to ona potrzebuje wsparcia. A pomóc Oldze mogła jedynie osoba, której nawet nie zna – niespokrewniony dawca szpiku kostnego.

Pomimo że Olga ma dużą rodzinę nikt z jej bliskich nie mógł zostać dawcą. Statystyki pokazują, że tylko około 25 procent pacjentów w Polsce znajduje bliźniaka genetycznego w rodzinie. Dla pozostałych 75 procent poszukuje się zgodnego dawcy niespokrewnionego. 

W bazie Fundacji DKMS zarejestrowanych jest ponad 1,7 mln osób. Wśród nich znalazł się on – bliźniak genetyczny Olgi. Przeszczep ma się odbyć na przełomie czerwca i lipca tego roku.

Wpisz się do bazy dawców szpiku fundacji DKMS na tej stronie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24