13.05.2021 09:00 1 NW

Dwaj policjanci zatrzymani - usłyszeli zarzuty

Fot. Marek Trybański/TTM

Jeden z policjantów ujawniał nieuprawnionej osobie informacje będące tajemnicą służbową. Drugi m.in. naruszał nietykalność cielesną osób, wobec których przeprowadzana była interwencja. Obaj, na polecenie prokuratora zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty.

Funkcjonariusze Biura Spraw Wewnętrznych Wydział w Gdańsku zatrzymali dwóch policjantów z pionu kryminalnego, którzy przekroczyli swoje uprawnienia.

Jeden z funkcjonariuszy usłyszał zarzut popełnienia czynu z art. 266 § 2 k.k. tj. ujawnienia osobie nieuprawnionej informacji stanowiącej tajemnicę służbową,  dotyczącą czynności związanej z udziałem zatrzymanego. To przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności  do lat trzech - mówi prok. Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Prokurator zastosował wobec mężczyzny poręczenie majątkowe, zakaz kontaktowania się ze współpodejrzanym i świadkami oraz zakaz wykonywania czynności zawodowych na czas postępowania.

Drugiemu z funkcjonariuszy zarzucono popełnienie łącznie 13 czynów, które dotyczą przekroczenia swoich uprawnień. Policjant m.in. dokonywał nieuprawnionych sprawdzeń w policyjnych bazach danych. Jak podaje prokuratura, naruszał także nietykalność cielesną osoby, wobec której podejmował czynność.

Natomiast ostatni zarzucony czyn dotyczy podjęcia  czynności wpływających na tok postępowania.  Ten czyn zagrożony jest karą  pozbawienia  wolności do lat 5, pozostałe do lat 3.

Wobec policjanta skierowany został wniosek do sądu o tymczasowe aresztowanie. Sąd przychylił się do wniosku i zadecydował o areszcie do czasu wpłacenia w określonym terminie poręczenia majątkowego. Prokurator sprzeciwił się zmianie środka zapobiegawczego - wyjaśnia Wawryniuk.

Sprawa ma charakter rozwojowy.  


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24