01.05.2021 09:48 53 Kwt/UM Wejherowo

Zbliża się budowa tunelu pod torami kolejowymi przy Węźle Zryw

zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com

Budowa tunelu pod torami kolejowymi w ramach Węzła Śmiechowo (Zryw) w Wejherowie zbliża się wielkimi krokami. PKP kończy dokumentację projektową i wprowadza drobne poprawki w projekcie. Kolej wraz z miastem uzgadnia rozwiązania projektowe na styku własności kolejowych i miejskich.

Obecne prace projektowe są efektem porozumienia z zarządem PKP, jakie władze miasta podpisały blisko cztery lata temu w sprawie m.in. budowy przejazdów pod torami kolejowymi na Śmiechowie.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zobowiązały się wówczas do budowy wiaduktu kolejowego oraz przebudowy bezkolizyjnego przejścia dla pieszych na wysokości przystanku osobowego Wejherowo Śmiechowo. Inwestycja będzie skoordynowana z zaplanowaną przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. modernizacją linii kolejowej Gdynia Chylonia - Słupsk.

Cieszymy się niezmiernie, że prace projektowe zmierzają do ukończenia, a PKP przygotowuje się do tej ważnej dla naszego miasta inwestycji – mówi Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa. – Od wielu lat zabiegałem o tę inwestycję. Podpisaliśmy – jako pierwsi na Pomorzu porozumienie z koleją w tej sprawie. Były to trudne i żmudne negocjacje, ale udało się. Teraz z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie realizacji zadania.

Z inwestycją związane są również prace na drodze krajowej nr 6, których wykonanie będzie należało do rządu.

Włodarze Wejherowa zabiegają o budowę części drogowej w ramach Węzła Śmiechowo (Zryw). Miasto wykonało już część węzła drogowego po północnej stronie drogi krajowej, przygotowało dokumentację projektową wraz z pozwoleniami na budowę na pozostały zakres inwestycji na drodze krajowej nr 6 oraz zabezpieczyło w swoim wieloletnim budżecie ponad 17 mln zł, aby ją wesprzeć – informuje wejherowski urząd.

W 2021 roku rozpoczęła się akcja społeczna Zryw na Śmiechowie, w którą zaangażowało się wielu mieszkańców Wejherowa, w tym lokalnych polityków ponad podziałami z różnych partii i ugrupowań. Celem akcji jest finansowe wsparcie ze strony rządu dla budowy bezkolizyjnego Węzła Zryw z tunelem w Śmiechowie.

Mieszkańcy Wejherowa mogą podpisywać petycję w tej sprawie, którą dotychczas – pomimo pandemii - poparło prawie 1300 mieszkańców.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...