22.04.2021 13:00 1 NW

Za granicę bez testów i kwarantanny? To możliwe!

Źródło:Port Lotniczy w Gdańsku

Gdzie bezpiecznie możemy wyjechać na wakacje za granicę? Takie pytania pojawiają się w naszych głowach coraz częściej ze względu na zbliżające się lato. Dominikana, Egipt, a może Turcja lub Grecja? Do większości krajów wymagane są obecnie szczepienia lub testy, ale są wyjątki, które dają nadzieję, że jednak tego lata wypoczniemy.

Podróżowanie nie zostało wstrzymane. Wiąże się jednak z pewnymi trudnościami. Testy, zaświadczenia, szczepienia… to wszystko może zniechęcać, ale nie warto się zrażać. W końcu, gdzieś tam na końcu, czekają na nas palmy, słońce i drinki z palemką.

Obecnie, wracając do Polski z zagranicy, z automatu nakładana jest na nas 10-dniowa kwarantanna. Można jej jednak uniknąć, robiąc test PCR lub antygenowy w kierunku SARS-CoV-2 w ciągu 48 godzin od przylotu.

W Porcie Lotniczym Gdańsk można wykonywać testy antygenowe, to są te szybkie testy, których wynik jest po około piętnastu minutach. Na nie jest największe zapotrzebowanie. Testy te robią zarówno pasażerowie, którzy wrócili do Polski, jak i ci, którzy z niej wylatują – wyjaśnia Agnieszka Michajłow, rzecznik prasowy lotniska w Gdańsku.

Jeśli wracamy z kraju Unii Europejskiej ze strefy Schengen wystarczy wykonać test za granicą. Można się też zbadać w Polsce w ciągu 48 godzin. Inna sytuacja jest w przypadku strefy Non Schengen – wówczas akceptowane są tylko testy wykonane w Polsce.

Zwolnione z kwarantanny są też osoby zaszczepione dwiema dawkami. Pamiętajmy jednak o zabraniu dokumentu potwierdzającym ich przyjęcie.

Zainteresowanie lotami zagranicznymi jest ogromne. Niektórzy czekają do sezonu, ale wiele osób interesuje się już teraz podpisaniem umowy, bo potem mogą być inne ceny. Ciężko to jednak przewidzieć, bo jest to tak naprawdę zależne od sytuacji światowej - komentuje Dorota Schulz, specjalista ds. turystyki.

Dużym zainteresowaniem na chwilę obecną cieszą się Grecja, Egipt i Turcja. Wielu turystów przyciąga też Dominikana, Meksyk i popularny Zanzibar. Kierunki te są wyjątkowo atrakcyjną ofertą, gdyż nie wymagają testów w kierunku koronawirusa. Mogą przytrafić się jedynie losowe kontrole na lotnisku, co zdarza się niezwykle rzadko.

Test antygenowy zwalniający z kwarantanny można wykonać m.in. na lotnisku w Gdańsku. Tam badania wykonywane są od pon. do pt. w godz. od 4:30 do 6:00 oraz od 12:00 do 19:00. W środku tygodnia za taki test zapłacimy 160 złotych, a weekend 200 złotych.

Zobacz też materiał Twojej Telewizji Morskiej.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24