21.04.2021 12:30 3 NW/Prokuratura Okręgowa w Gdańsku

Policjanci poniżali i grozili podczas interwencji - usłyszeli zarzuty

Fot. archiwum

Przekroczyli swoje uprawnienia i nie dopełnili obowiązków służbowych. Dwaj policjanci z gdańskiej komendy poniżali i znieważali osoby, wobec których podejmowali interwencje. Wszystko to nagrywali telefonami i udostępniali przez internet. Prokurator postawił im zarzuty.

Dwaj funkcjonariusze z gdańskiej policji podczas interwencji utrwalali telefonami komórkowymi przebieg czynności i wizerunki osób, wobec których były podejmowane. Poniżali ich, znieważali i grozili zastosowaniem przemocy fizycznej.

W trakcie jednej z interwencji dotyczącej mężczyzny będącego pod wpływem alkoholu, zachęcali go do niezwłocznego wypicia około pół litra alkoholu. Narazili go tym na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Wobec innej osoby, która miała problem z utrzymaniem równowagi, jak również wobec osoby przez nich przewożonej, nie podjęli działań w celu zapobiegnięciu zachowaniu mogącemu stanowić zagrożenie ich bezpieczeństwa – informuje Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Policjanci wprowadzili też w błąd dyżurnego gdańskiej komendy w związku z jedną z interwencji oraz poświadczyli nieprawdę w dokumentacji służbowej, co do czasu interwencji, jej przebiegu i sposobu zakończenia. Jeden z funkcjonariuszy stosował też przemoc wobec osoby pozbawionej wolności, aby uzyskać od niej informacje.

Do zachowań utrwalonych na filmikach dochodziło w latach 2016-2019. Funkcjonariusze działali na szkodę interesu publicznego, narażając na utratę zaufania w zakresie bezstronności w wykonywaniu władzy i działania organów państwowych oraz utratę dobrego imienia przez Policję. Działali również na szkodę interesu prywatnego osób wobec których podejmowali czynności, naruszając ich prawa do poszanowania godności i ochrony wizerunku - podaje Grażyna Wawryniuk.

Obaj mężczyźni zatrzymani zostali 31 października 2019 roku. Teraz prokurator zarzucił im przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków służbowych oraz posiadanie bez zezwolenia amunicji do broni palnej.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24