10.11.2010 12:20 0

Po raz 92. Polska będzie świętować odzyskanie niepodległości

Już jutro w całym kraju odbędą się uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Obchody święta zaplanowano też na Pomorzu.

Święto upamiętnia odzyskanie wolności przez Polskę po 123 latach niewoli. 11 listopada 1918 roku to data symboliczna – tego dnia skapitulowały Niemcy i zakończyła się I wojna światowa, a Józef Piłsudski, który dzień wcześniej wrócił z internowania w twierdzy magdeburskiej, został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich.

Chociaż Polska odzyskała niepodległość w 1918 roku, to 11 listopada został uchwalony Świętem Niepodległości w 1937 roku. W 1945 roku władze komunistyczne zakazały Polakom obchodzić odzyskanie wolności. 11 listopada powrócił do kalendarza świąt narodowych dopiero w 1989 roku, jak napisano w ustawie, „dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego”.

Obchody święta z udziałem najwyższych władz państwowych tradycyjnie odbędą się na Placu Piłsudskiego w Warszawie, ale lokalne uroczystości zostały zaplanowane również na Pomorzu.

W Wejherowie uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbędą się już 10 listopada o 12:00 w Zespole Szkół nr 2 w dzielnicy Śmiechowo. W programie jest przewidziane przemówienie prezydenta miasta, prelekcja prof. dr. hab. Grzegorza Piwnickiego pt. „Zaślubiny Polski z morzem” oraz występy artystyczne. W godzinach wieczornych Metropolita Gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź odprawi mszę świętą w intencji Ojczyzny.

W Gdyni jak co roku odbędą się Gdyńskie Urodziny Niepodległej. Uroczystości rozpoczną się mszą świętą w intencji Ojczyzny o 10:00, następnie Gdyńska Parada Niepodległości przejdzie ulicą 10 Lutego pod Płytę Marynarza Polskiego, gdzie zostaną złożone kwiaty. Na Bulwarze Nadmorskim o godz. 13:00 tradycyjnie wystartuje Jesienny Bieg Niepodległości.

Mieszkańcy Władysławowa rozpoczną świętowanie uroczystą mszą świętą, która odbędzie się o godz. 11:00 w kościele p.w. WNMP. Po mszy uczestnicy przejdą pod pomnik gen. Józefa Hallera i Antoniego Abrahama, gdzie zostanie odśpiewany hymn. Po oficjalnych uroczystościach w godz. 12:30-15:00 w mini-hali na ulicy Morskiej zostanie zorganizowany Jesienny Piknik Rodzinny.

Przemarsz Orkiestry Dętej i Pocztów Sztandarowych do kościoła zainauguruje uroczystości w Lini. Masz święta rozpocznie się o godz. 11:00, a tuż po niej nastąpi złożenie wiązanek pod obeliskiem Ofiar Marszu Śmierci. O 12:00 uczniowie Zespołu Szkół w Lini dadzą uroczysty koncert, a z okazji 20-lecia Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Oddziału w Lini zostaną wręczone pamiątkowe medale.

W rumskim Kościele Św. Józefa i Św. Judy Tadeusza o godz. 11:00 zostanie odprawiona msza z udziałem pocztów sztandarowych. O godz. 12:15 w kilku miejscach pamięci narodowej w mieście zostaną złożone kwiaty. O godz. 17:00 mieszkańcy będą mieli okazję wysłuchać Koncertu Pieśni Patriotycznych w wykonaniu Chóru Św. Cecylii. Koncert jest organizowany przez Miejski Dom Kultury i odbędzie się w restauracji Hotelu FALKO przy ul. Chrobrego 1.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24