Wiosenne porządki w Rumi - będzie pięknie i kolorowo

środa, 7 kwietnia 2021
Fot. UM w Rumi
Fot. UM w Rumi

Od połowy marca w Rumi trwają intensywne prace nad tym, by tej wiosny miasto zakwitło tysiącami kwiatów i cieszyło oko każdego. Ogrodnicy zakasają rękawy i dbają o zieleń, którą podziwiać można chociażby w parkach Starowiejskim i Żelewskiego czy na głównych ulicach miasta.

Choć pogoda ponownie nas zaskoczyła, termometry pokazują znów niższą temperaturę, a z nieba momentami sypie śnieg, nie można zaprzeczyć, że pierwsze oznaki wiosny można już zaobserwować. W drugiej połowie marca na rumskich ulicach rozpoczęło się porządkowanie ozdobnych klombów i sadzenie roślin.

Obecnie, jak dowiadujemy się ze strony rumskiego ratusza, przycinane są krzewy i byliny. Następnie przeprowadzone zostanie nawożenie i opryski przeciw chorobom grzybowym i owadom. Konieczne jest także zwalczenie chwastów i uzupełnienie ozdobnej kory.

Szereg prac zaplanowano już na lato. Raz w miesiącu odbywać będzie się odchwaszczanie, ponowne nawożenie i opryski, przycinka przekwitniętych bylin, bieżące koszenie trawników i podlewanie.

Na przełomie maja i czerwca w Rumi pojawić mają się letnie nasadzenia – m.in. pelargonie i surfinie – łącznie ok. 300 sadzonek. Jesienią zaś w miejskiej przestrzeni zasadzone zostaną dobrze znane mieszkańcom ozdobne kapusty i wrzosy.

Oprócz tego władze Rumi planują nadać nowe oblicze pasowi zieleni przy ul. Dębogórskiej, ciągom wzdłuż Zagórskiej Strugi oraz Błoniom Janowskim. W tych przypadkach działania są jednak uzależnione od wyników konkursów, w ramach których samorząd może zdobyć dofinansowania - informują przedstawiciele urzędu.

img
Fot. UM w Rumi

I podkreślają, że wszystkie nasadzenia nie będą miały sensu, jeśli nie zmieni się podejście mieszkańców miasta, którzy po krzewach i roślinach chodzą z psami czy małymi dziećmi.

Niektórzy nawet jeżdżą po roślinach rowerami. Mieszkańcy zapominają chyba, że to wszystko jest robione dla nich, żeby było im miło, aby otaczała ich zieleń, aby każdy z nas lepiej się czuł. Wszyscy dbajmy o te zieleńce, ponieważ to kosztuje sporo środków i pracy, a widzimy tu pewną lekkomyślność - komentuje wykonawca prac.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected] Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.

Wiadomości

Na widok policjantów próbował zniszczyć swój telefon komórkowy
wtorek, 9 czerwca 2026

Na widok policjantów próbował zniszczyć swój telefon komórkowy

Seniorzy z nową reprezentacją
Nowe
wtorek, 9 czerwca 2026

Seniorzy z nową reprezentacją

Programowanie już od pierwszej klasy
Nowe
wtorek, 9 czerwca 2026 1

Programowanie już od pierwszej klasy

Jest podejrzewany o oszustwo. Poszukuje go policja
wtorek, 9 czerwca 2026

Jest podejrzewany o oszustwo. Poszukuje go policja

Zbliża się termin wymiany pieców. Za brak zmian grozi mandat do 5 tys. zł
Ważne
wtorek, 9 czerwca 2026 1

Zbliża się termin wymiany pieców. Za brak zmian grozi mandat do 5 tys. zł

Nastolatka zaatakowała nożem. Chłopak trafił do szpitala
Ważne
wtorek, 9 czerwca 2026

Nastolatka zaatakowała nożem. Chłopak trafił do szpitala

Dali drugie życie roślinom. Bratki "znalazły" nowe domy
wtorek, 9 czerwca 2026 2

Dali drugie życie roślinom. Bratki "znalazły" nowe domy

„Razem możemy więcej”. Trwa ważna zbiórka dla chorych i seniorów
wtorek, 9 czerwca 2026

„Razem możemy więcej”. Trwa ważna zbiórka dla chorych i seniorów

Zmiany w rozkładzie jazdy pociągów od 14 czerwca
wtorek, 9 czerwca 2026

Zmiany w rozkładzie jazdy pociągów od 14 czerwca

Blisko 240 tys. Pomorzan postanowiło się przebadać. 'Program daje szansę na wczesne wykrycie chorób cywilizacyjnych'
Nowe
wtorek, 9 czerwca 2026 2

Blisko 240 tys. Pomorzan postanowiło się przebadać. 'Program daje szansę na wczesne wykrycie chorób cywilizacyjnych'

Nasze kamery

Zobacz wszystkie →