01.04.2021 15:30 0 WH/GUS

Rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny - spiszesz się poprzez internet

Zdjęcie ilustracyjne, źródło:pixabay.com

Od czwartku (1 kwietnia) rusza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. To oznacza, że każda osoba mieszkająca i czasowo przebywająca na terenie Polski musi wziąć w nim udział. Akcja będzie w pełni realizowana przez internet.

Przypomnijmy, że ostatni Narodowy Spis Powszechny odbył się w 2011 roku. Wynika z niego, że Polaków jest około 38 milionów, z czego ponad milion mieszka za granicą. Dane pokazały, że w kraju żyje więcej kobiet niż mężczyzn. Więcej na ten temat można przeczytać w naszym artykule.

Główną obowiązującą metodą spisu będzie samospis internetowy. Główny Urząd Statystyczny zaleca, aby wypełniać ankietę poprzez internet. To pierwszy taki przypadek w historii.

Obowiązkowy udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań obejmuje - osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski, osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania. Ponadto należy spisać mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.

Jeżeli nie mamy możliwości skorzystania z internetu, możemy udać się do urzędu wojewódzkiego, urzędu statystycznego czy gminnych jednostek organizacyjnych. Ponadto może do nas zadzwonić lub zapukać do naszych drzwi rachmistrz. Jego obowiązkiem jest przeprowadzanie wywiadów z respondentami.

W spisie można zadeklarować narodowość kaszubską oraz kaszubszczyznę jako język, którym posługujemy się w kontaktach rodzinnych.

Źródło: spis.gov.pl

Narodowy Spis Powszechny określi m.in. charakterystykę demograficzną, aktywność ekonomiczną obywateli, poziom wykształcenia, niepełnosprawność, migracje wewnętrzne i zewnętrzne oraz stan i charakterystykę mieszkań Polaków.

Narodowy Spis Powszechny potrwa do 30 czerwca 2021 roku. Wszystkie informacje na temat akcji znajdują się TUTAJ.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24