05.03.2021 09:45 0 raz

Osoby bez pracy z Rumi znajdą wsparcie w nowym budynku

źródło: UM RUmia

Jest trzypiętrowy, nowoczesny i dostosowywany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Tak budynek przy ul. Sabata 3 w Rumi opisują przedstawiciele tamtejszego ratusza. Obiekt będący siedzibą Klubu Integracji Społecznej w czwartek (4 marca) został oficjalnie otwarty.

Społeczny aspekt rewitalizacji Zagórza realizowany jest od stycznia 2018 roku. Od początku głównym celem gminnego projektu jest aktywizacja społeczno-zawodowa mieszkańców osiedla borykających się z bezrobociem. W tym celu utworzony został Klub Integracji Społecznej „Zagórze” oraz Centrum Usług Społecznych „Zagórze” w Rumi, do tej pory funkcjonowały przy ul. Młyńskiej, w wynajmowanym przez miasto lokalu. Teraz zarówno klub jak i centrum przeniosły się do nowego budynku przy ulicy Sabata.

Budynek zmienia warunki pracy dla nas, ale przede wszystkim warunki uczestnictwa w projekcie – podkreśla Elwira Moskal, doradca zawodowy, pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rumi. – Mieszkaniec Zagórza może tu otrzymać pomoc psychologiczną. Odbywają się warsztaty, konsultacje indywidualne, badanie predyspozycji zawodowych. Pomagamy też przygotować CV i wspieramy uczestników w poszukiwaniu pracy. Mamy również zajęcia dla dzieci. Jeżeli uczestnicy mają pod opieką dzieci w wieku od 3 do 10 lat, to w czasie zajęć my się tymi dziećmi zajmiemy.

źródło: UM RUmia

W nowym lokum mieszczą się 32 pomieszczenia, w tym pokoje biurowe, sala relaksacyjna, gabinety specjalistów oraz dwie sale przeznaczone do prowadzenia zajęć grupowych. Do dyspozycji mieszkańców rewitalizowanego osiedla są na co dzień: trzej pracownicy socjalni, doradca zawodowy, psycholog, asystent rodziny oraz koordynator. Natomiast w poszczególne dni swoje usługi świadczą: drugi psycholog, pedagog, radcy prawni, opiekunowie oraz inni specjaliści.

Podopiecznym KIS-u świadczona jest pomoc w znalezieniu zatrudnienia. Osoby te mogą zostać skierowane na staż, kurs zawodowy czy do realizacji prac społecznie użytecznych. Z kolei rodziny objęte pomocą CUS-u mogą korzystać ze wsparcia psychologicznego, poradnictwa prawnego oraz nawiązać współpracę z asystentem rodziny. Dzięki bezpłatnej pomocy specjalistów już kilkadziesiąt osób zostało poddanych reintegracji społeczno-zawodowej - wyjaśniają rumscy urzędnicy.

Ponadto na parterze znajduje się klub młodzieżowy „Nasza Dzielnica”, prowadzony przez rumski hufiec Związku Harcerstwa Polskiego. Do klubu mogą uczęszczać dzieci i młodzież z Zagórza w wieku od 10 do 18 lat. Na tym samym poziomie funkcjonuje również świetlica „Zagórzanka”, gdzie Fundacja „Dla Was” świadczy opiekę nad dziećmi w wieku od 3 do 10 lat – pierwszeństwo ma potomstwo uczestników projektu.

źródło: UM RUmia

Wartość całej rewitalizacji Zagórza to ponad 28 milionów złotych, z czego blisko 13 milionów, uwzględniając działania społeczne, stanowi zdobyte przez urząd miasta unijne dofinansowanie. Projekt będzie realizowany do czerwca 2023 roku.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24