01.03.2021 15:30 3 WH/TTM

Mobilne płuca pokażą skutki wdychania smogu

Fot. Marek Trybański/ TTM

Powiatowy Zespół Szkół nr 4 w Wejherowie oraz Wejherowski Alarm Smogowy połączyli siły we wspólnym przedsięwzięciu. W najbliższych dniach na ulice miast powiatu wejherowskiego wyjadą mobilne, sztuczne płuca, które mają uświadomić mieszkańców, jak szkodliwy wpływ ma smog na układ oddechowy.

Wejherowski Alarm Smogowy bierze aktywny udział w akcjach edukacyjnych. W ostatnim czasie pojawiła się nowa kampania „Bóg daje życie – smog je odbiera”, która ma zwrócić uwagę wiernych na problem zanieczyszczenia powietrza. Więcej na ten temat można przeczytać w naszym artykule.

„Samochodówka” oraz Wejherowski Alarm Smogowy stworzyli projekt mobilnych, sztucznych płuc. Główny cel to uświadamianie, jaki wpływ ma smog na układ oddechowy oraz jak radzić sobie z zanieczyszczeniami powietrza i informacje o dotacjach.

Lokalnie, bardzo mamy brudne powietrze i czasami pokonywaliśmy Kraków w zanieczyszczeniach. Trzeba zobrazować problem, a to jest najlepszy sposób na to. Będziemy zapraszać samorządy do współpracy. Chcemy pokazać mobilne płuca w każdym mieście i powiecie. W takich miejscowościach jak Bolszewo, Gościcino i Luzino – tłumaczy Tomasz Nowak, prezes Wejherowskiego Alarmu Smogowego i nauczyciel z wejherowskiej Samochodówki.

Konstrukcja przedstawia metalowe płuca z wentylatorem, matami i wyświetlaczem, który będzie przedstawiał aktualny stan powietrza. Wszystko to będzie zamontowane na przyczepie.

Ten wentylator będzie zasysał powietrze symulując prace naszych płuc. Nieczystości pozostaną na macie filtracyjnej. Obok zostanie umieszczony wzornik, żeby porównać to zabrudzenie – dodaje Nowak.

Fot. Marek Trybański/ TTM Fot. Marek Trybański/ TTM Fot. Marek Trybański/ TTM Fot. Marek Trybański/ TTM Fot. Marek Trybański/ TTM Fot. Marek Trybański/ TTM Fot. Marek Trybański/ TTM Fot. Marek Trybański/ TTM Fot. Marek Trybański/ TTM Fot. Marek Trybański/ TTM Fot. Marek Trybański/ TTM Fot. Marek Trybański/ TTM Fot. Marek Trybański/ TTM 16.PNG Fot. Marek Trybański/ TTM Fot. Marek Trybański/ TTM Fot. Marek Trybański/ TTM Fot. Marek Trybański/ TTM Fot. Marek Trybański/ TTM Fot. Marek Trybański/ TTM Fot. Marek Trybański/ TTM Fot. Marek Trybański/ TTM

Mobilne sztuczne płuca wyruszą na drogi powiatu wejherowskiego lada dzień. To wspólny projekt organizacji oraz nauczycieli i uczniów z wejherowskiej „Samochodówki".

Dzięki zaangażowaniu i pomysłowi naszych nauczycieli wciągamy uczniów w to, aby poszerzyć ich świadomość odnośnie zanieczyszczeń. Wykorzystujemy swoje umiejętności techniczne do pokazania i propagowania wiedzy ekologicznej. To jest połączona praktyka z teorią - fajna zabawa, gdzie młodzież jest w to zaangażowana i chce brać w tym udział – zwraca uwagę Cezary Lewandowski, wicedyrektor Powiatowego Zespołu Szkół nr 4 w Wejherowie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24