15.02.2021 18:56 1 NW/KWP w Gdańsku

Przyjechał za 27-latką do Polski. 46-latek usłyszał zarzut uporczywego nękania

zdjęcie ilustracyjne, źródło:pixabay.com

W ręce gdańskich funkcjonariuszy trafił 46-latek, który nękał kobietę poznaną w ubiegłym roku na zagranicznej wycieczce. Obywatel Francji naruszał prywatność kobiety i wzbudzał poczucie zagrożenia pisząc do niej liczne wiadomości z propozycją spotkań. Mężczyzna śledził „obiekt swoich westchnień” fotografując i wyczekując pod jej domem. 46-latek usłyszał zarzut stalkingu i został objęty dozorem policyjnym.

Policjanci z komisariatu na Przymorzu uzyskali informację o tym, że 27-letnia gdańszczanka jest prześladowana i uporczywie nękana przez 46-letniego obywatela Francji. Mężczyzna od września 2020 roku nęka ją od kiedy spotkała go na zagranicznej wycieczce. Kobieta nie utrzymywała z nim żadnych relacji, nie znała go, a podczas wakacji mijali się jedynie we wspólnych częściach hotelu.

Pokrzywdzona zbywała go i nie dążyła do kontaktu. Gdy wróciła do Polski, mężczyzna znalazł jej konto w mediach społecznościowych i zaczął przysyłać liczne wiadomości, naruszał jej prywatność. Był coraz bardziej natarczywy. Kobieta blokowała go na portalach społecznościowych, on zakładał kolejne o nazwie różnych użytkowników i wysyłał kolejne listy z propozycją spotkań – czytamy w komunikacie Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Mężczyzna postanowił przyjechać za kobietą do Polski. Na podstawie zamieszczanych w mediach społecznościowych zdjęć przez nieświadomą zagrożenia kobietę, 46-latek ustalił gdzie mieszka i wynajął w pobliżu niej pokój. Przychodził pod jej dom, fotografował i obserwował.

Do zatrzymania stalkera doszło w piątek (12 lutego) w pobliżu gdańskiej restauracji. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Jego telefon zabezpieczono i przekazano prokuratorowi.

Obywatel Francji usłyszał zarzut uporczywego nękania, naruszania prywatności 27-latki i wzbudzania w niej poczucia zagrożenia. Mężczyzna został objęty policyjnym dozorem i ma zakaz kontaktowania i zbliżania się do pokrzywdzonej, grozi mu 8 lat więzienia – czytamy na KWP w Gdańsku.

Funkcjonariusze przypominają, że w przypadku uporczywego nękania, jedyną metodą walki z tym przestępstwem jest zgłoszenie go policji. Ofiara powinna gromadzić dowody (SMS-y, e-maile, listy, nagrania) i pozyskać świadków.

Stalking określa się jako uporczywe nękanie bądź prześladowanie ofiary. Zgodnie z kodeksem karnym grozi za to kara pozbawienia wolności do 8 lat, a w niektórych sytuacjach nawet do lat 12.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24