22.02.2021 15:30 28 WH

DPS Wejherowo i #windamocy - zbierają środki na nową windę

Fot. TTM

Dom Pomocy Społecznej w Wejherowie zorganizował zbiórkę na budowę nowej windy. Wymiana jest konieczna, bo w maju kończy się żywotność obecnego dźwigu. Jak na razie uzbierano ponad 11 tys. złotych z potrzebnych 100 tys. złotych. W mediach społecznościowych pojawiła się akcja #windamocy.


AKTUALIZACJA, 22 lutego, godz. 13:50

Zbiórka cały czas trwa. Udało się zebrać ponad 11 tys. złotych. W mediach społecznościowych pojawiła się akcja #windamocy, która jest propagowana przez stowarzyszenie Morsowe Love z Pucka.

Grupa szalonych dziewczyn, które oprócz tego, że morsują aktywnie, to jeszcze zajmują się pomocą charytatywną. Od razu włączyły się do akcji i powiedziały, że są chętne – mówi Marcin Kasperczyk z fundacji Phenomen.

Cel jest jeden – zebrać 100 tys. złotych do końca kwietnia. W innym wypadku Dom Pomocy Społecznej prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia Św. Wincentego a’Paulo będzie pozbawiony windy. W trzypiętrowym ośrodku jest 115 mieszkańców, z czego część jest przykuta do łóżka lub porusza się na wózkach.

Przemieszczanie tą windą trwa bardzo długo. Mieszkańcy sami nie mogą jeździć, bo aby pojechać windą trzeba zamknąć kraty z dwóch stron. Zawsze jedzie osoba towarzysząca. Nasz patron Święty Wincenty miał wielkie i otwarte serce. Umiał działać i zawsze pracował dla ubogich. Na jego wzór chcemy pomagać osobom, które potrzebują nasze serca i także windę – zwraca uwagę siostra zakonna Zdzisława z wejherowskiego Domu Pomocy Społecznej.

Fot. mat.pras. Fot. mat.pras. Fot. mat.pras. Fot. mat.pras. Fot. mat.pras. Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM


Przypomnijmy, kilka miesięcy temu pisaliśmy o wspomnianej zbiórce. Wejherowski Dom Pomocy Społecznej funkcjonuje w budynku starego szpitala przy parku. W najbliższych miesiącach wymagana jest budowa nowej windy, ponieważ dźwig, z którego korzystają pensjonariusze i opiekunowie jest w tragicznym stanie. To przestarzała technologia sprzed 50 lat, która ulega częstym awariom.

Koszt nowej windy to 300 tys. złotych. Potrzeba 100 tys. złotych. Jak na razie udało się zebrać ok. 7 procent tej kwoty. Pozostało coraz mniej czasu. Zbiórka zakończy się 30 kwietnia 2021 roku.

Jedyna winda, która na co dzień obsługuje 115 mieszkańców i 80 pracowników zaczęła się psuć i więzić w swoim wnętrzu pasażerów. Niestety jej żywotność się kończy i możemy z niej korzystać do maja 2021 roku.  Wśród podopiecznych są dzieci niepełnosprawne intelektualnie i ruchowo, a także osoby starsze, przewlekle chore, najczęściej poruszające się na wózku bądź leżące. Zacinająca się winda jest źródłem ogromnego stresu dla samych mieszkańców. Niektórzy z podopiecznych postanowili wziąć sprawy w swoje ręce - apelują organizatorzy zbiórki.

Pensjonariusze tworzą wielkanocne stroiki, które zostaną sprzedane, a ich dochód przeznaczony na budowę nowej windy.

Fot. mat.pras. Fot. mat.pras. Fot. mat.pras. Fot. mat.pras. Fot. mat.pras. Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM

Organizatorzy zbiórki ostrzegają przed oszustami, którzy odwiedzają domy i kradną pieniądze powołując się na akcję. Proszą, aby takie przypadki zgłaszać na policję.

Każdy, kto chciałby wesprzeć zbiórkę na nową windę w wejherowskim DPS-ie może zrobić to tutaj.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24