05.02.2021 10:30 0 raz/UM Rumia

W Rumi przyznano nagrody za upowszechnianie kultury

Od lewej: Teresa Płotkowiak, Katarzyna Szczepańska, Beata Went. Fot. UM Rumia

Poznaliśmy laureatów nagrody burmistrza Rumi za całokształt dokonań w dziedzinie upowszechniania kultury w roku 2020. Komisja konkursowa doceniła trzy artystki: Katarzynę Szczepańską, Teresę Płotkowiak oraz Beatę Went.

Katarzyna Szczepańska, Teresa Płotkowiak oraz Beata Went. Te artystki zostały uhonorowane za upowszechnianie kultury w Rumi – i nie tylko – w 2020 roku. Z biografii wyróżnionych pań dowiadujemy się, że wyróżnienie nie zostało przyznane przypadkowo.

Teresa Płotkowiak ukończyła kierunek grafika na Wydziale Sztuki Nowych Mediów w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku oraz specjalizację grafika projektowa na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wielokrotnie otrzymywała nominacje i stypendia, w tym z ramienia ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego; marszałka województwa pomorskiego; prezydenta Gdańska oraz rektorów uczelni, które ukończyła. Jest zdobywczynią I miejsca w ogólnopolskim konkursie na plakat „Chory, taki sam jak ja”, organizowanym przez Life Festiwal Oświęcim; II miejsca w konkursie Studencka Grafika Roku organizowanym przez ASP w Gdańsku, a także I nagrody ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w XV konkursie na plakat o tematyce związanej z ochroną własności intelektualnej.

Katarzyna Szczepańska z kolei jest absolwentką Szkoły Ceramiki „Ceramiq”. Od 2018 roku prowadzi własną pracownię, gdzie wytwarza użytkowe i artystyczne przedmioty ceramiczne. W 2020 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na realizację projektu „Na styku rzemiosł – gdzie garncarstwo spotyka się z plecionkarstwem” oraz stypendium z budżetu województwa pomorskiego na realizację projektu „Ceramika z morskich fal”. Ma na swoim koncie wirtualne i żywe wystawy prac.

Natomiast Beata Went od ponad 20 lat jest pracownikiem Miejskiego Domu Kultury w Rumi, gdzie prowadzi zajęcia dla dzieci i młodzieży. Jej sekcja plastyczna jest najliczniejsza w mieście, a być może nawet w województwie – tygodniowo w zajęciach uczestniczy około 200 osób. Pod jej okiem dzieci i młodzież doskonalą swój warsztat, czego efektem są liczne obrazy. Podopieczni Beaty Went zdobywają nagrody na konkursach plastycznych – od szczebla powiatowego po rangę międzynarodową.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24