29.01.2021 08:58 0 mat. partn. Materiał partnera

Jak powstają morskie farmy wiatrowe?

fot. Theodor Vasile Unsplash

Polskie firmy z branży energetycznej ruszają na podbój Bałtyku. Planują w kolejnych latach wybudować u wybrzeży naszego kraju co najmniej kilkanaście morskich farm wiatrowych. Będą one ważnym elementem transformacji energetycznej. Według dotychczasowych planów najwięcej mocy zainstalowanej na Morzu Bałtyckim będzie posiadać PGE.

Bałtyk dobrym miejscem dla turbin wiatrowych

Morskie farmy wiatrowe powstają głównie na północy Europy ze względu na panujące tam dogodne warunki wietrzne. Najwięcej z nich funkcjonuje dziś na Morzu Północnym. Dzięki sprzyjającym warunkom, Bałtyk ma szansę stać się drugą najczęściej wybieraną lokalizacją dla morskich farm wiatrowych. Morze Bałtyckie posiada relatywnie płytkie wody i niską wysokość fal, co ułatwia instalację turbin. Niewielkie zasolenie zmniejsza z kolei ryzyko szybkiej korozji materiałów, z których wykonana jest podstawa turbiny.

Proces przygotowawczy

Jak nie trudno się domyśleć, budowa morskich farm wiatrowych jest dłuższym i bardziej złożonym procesem niż stawianie turbin na lądzie. Według firmy doradczej McKinsey&Company, przygotowanie inwestycji i uzyskanie niezbędnych pozwoleń w przypadku turbin instalowanych na morzu trwa średnio od 5 do 7 lat. Sama budowa farm jest przy tym krótsza i trwa ok. 1-2 lata. Dlatego też powstanie tego typu projektów planowane jest z dużym wyprzedzeniem. Należy przy tym pamiętać, że z roku na rok technologia offshore jest staje się coraz bardziej efektywna, dzięki czemu nowsze farmy wiatrowe są bardziej wydajne, niż te budowane kilka czy kilkanaście lat temu. Upływ czasu przekłada się zatem w pewnym sensie na korzyść przyszłych inwestycji.

Statki i porty potrzebne do budowy

Branża offshore wymaga całej floty specjalistycznych jednostek morskich. Mają one fundamentalny wpływ na możliwość i efektywność procesu budowy morskich farm wiatrowych. Są to tak zwane jednostki instalacyjne na potrzeby stawiania: osobno turbin, osobno fundamentów, lub obu tych komponentów przy wykorzystaniu tej samej jednostki pływającej. Należy pamiętać, że technologie branży offshore stale się rozwijają – parametry i wymiary wiatraków oraz ich komponentów od kilku lat rosną. Do budowy turbin na Bałtyku potrzebny jest także tzw. port instalacyjny. Tego rodzaju port będzie musiał dostosować się do wymagań branży offshore, aby stać się zapleczem dla statków instalacyjnych. Oznacza to konieczność przebudowy i modernizacji, która przełoży się na rozwój i unowocześnienie portu.


Czytaj również: