15.01.2021 15:00 6 NW/pomorskie.eu

Ruszyły populacyjne zapisy na szczepienia przeciw COVID-19

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

W piątek (15 stycznia) ruszyły populacyjne zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19. Na początku zaszczepić będą mogą się osoby powyżej 80. roku życia, jednak chęć zaszczepienia w przyszłości mogą zadeklarować już osoby powyżej 18. roku życia. Natomiast 22 stycznia uruchomiona zostanie możliwość umawiania na szczepienie dla seniorów powyżej 70 lat.

Szczepienia przeciwko koronawirusowi w Polsce rozpoczęły się 27 grudnia 2020 roku. Wówczas zaszczepić mogły się osoby, pracujące na pierwszej linii frontu. Szczepienia podzielone są na cztery etapy: zero, pierwszy, drugi i trzeci. Każdy z nich obejmuje inną grupę osób.

Proces szczepień oparty będzie o e-skierowanie, którego ważność wynosi 60 dni od dnia wystawienia. Zaproszenia będą generowane automatycznie w systemie, zgodnie z kolejnością szczepień – dla określonych grup wiekowych, zawodowych itp. Po otrzymaniu skierowania należy umówić się na konkretny termin szczepienia. Są na to trzy sposoby:

  • poprzez infolinię pod numerem tel. 989 lub 22 62 62 989;

  • przez Internetowe Konto pacjenta na portalu pacjent.gov.pl;

  • w wybranym punkcie szczepień

Po zarezerwowaniu wizyty pacjent otrzyma SMS z informacją o wybranym terminie i miejscu szczepienia. Rejestracja na kolejną dawkę odbywać będzie się w punkcie szczepień podczas pierwszej wizyty.

Osoby w wieku 18-69 lat, które chcą się zaszczepić mogą wyrazić taką wolę za pomocą formularza od piątku 15 stycznia. W momencie gdy rozpocznie się etap szczepień zgodny z przynależnością do grupy, takie osoby otrzymają maila z informacją o wystawieniu e-skierowania. Wówczas będą musiały zarejestrować się na szczepienie w wybranym punkcie.

Rząd poinformował, że jeszcze przed południem (15 stycznia) na szczepienia przeciw SARS-CoV-2 zarejestrowało się ponad 127 tysięcy seniorów powyżej 80. roku życia. Duże zainteresowanie może przełożyć się na problemy z rejestracją internetową, dlatego warto rozważyć zapisy w wybranym punkcie szczepień.

Zainteresowanie osób 70 plus jest duże. Jestem bardzo mile zdziwiony, bo w Polsce ludzie nie chcą się szczepić, co widzimy po szczepieniach na grypę - zauważa Mirosław Ruciński, lekarz rodzinny.

Na przyszły tydzień zapisane jest w wejherowskiej przychodni 30 osób powyżej 80. roku życia. Jest to także maksymalna liczba osób, która może otrzymać szczepionkę w jednym tygodniu.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24