13.01.2021 12:30 0 WH/UM w Rumi

Rumia: Nie będzie podwyżki za kanalizację deszczową w 2021 roku

Zdjęcie ilustracyjne, źródło:pixabay.com

Dobra informacja dla mieszkańców Rumi. Nie będzie podwyżki za użytkowanie kanalizacji deszczowej w 2021 roku. Decyzją Rady Miejskiej kwota ponownie zostanie wyliczona wyłącznie na podstawie powierzchni dachów, a nie zaś na podstawie wszystkich powierzchni, z których odprowadzana jest woda, np. jezdnia czy chodniki.

Urząd Miasta poinformował, że opłata za rok 2020 będzie mniejsza, ponieważ suma opadów była niższa niż w 2019 roku. Przedstawiono także uproszczoną tabelę ulg. Według niej możliwe jest uzyskanie 60-procentowej zniżki za rozsączanie i retencjonowanie co najmniej 40 procent wody. Natomiast za posiadanie na posesji odpowiedniej liczby rosłych drzew, będzie można uzyskać 10 - procentową ulgę.

Źródło: UM w Rumi

Aby zapłacić mniejszy podatek, należy odłączyć się całkowicie lub częściowo od miejskiej sieci kanalizacji deszczowej bądź zacząć magazynować wodę deszczową i używać jej na własne potrzeby, na przykład do podlewania trawnika. Kolejnym rozwiązaniem jest dosadzanie na posesji drzew, o ile wcześniej nie otrzymało się ulgi z tego tytułu – radzą rumscy urzędnicy.

Przypomnijmy, że w 2018 roku weszła w życie ustawa Prawo Wodne. W związku z tym Rada Miasta wprowadziła opłatę za korzystanie z kanalizacji deszczowej, czyli odprowadzanie deszczówki ze swojej nieruchomości do miejskiej sieci.

Dotyczy więc wyłącznie osób, których nieruchomości są podłączone do gminnej kanalizacji. Jeśli woda z rynny spływa bezpośrednio na trawnik lub do beczki, zbiornika, studni rozsączającej itp., wówczas opłata nie jest naliczana. Opłata nie jest uwzględniania w podatku od nieruchomości, dlatego informacja o jej wysokości wysyłana jest odrębnym listem – informuje rumski magistrat.

Wszystkie informacje na temat opłaty za kanalizację deszczową w Rumi znajdują się tutaj.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24