16.12.2020 11:00 3 WH/TTM

Kaszubskie kolędy i pastorałki z Pucka - na srebrnym ekranie

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

W Pucku nagrywano świąteczną produkcję telewizyjną. Zarejestrowano kaszubskie kolędy w wykonaniu Weroniki Korthals i zespołu. Oprócz tego pojawił się też aktor Mirosław Baka, który prezentował polską poezję. Widzowie będą mieli okazję obejrzeć specjalny program w internecie oraz na antenie Twojej Telewizji Morskiej.

Pucka produkcja została zrealizowana w postindustrialnej hali w ostatnią niedzielę i poniedziałek (13 i 14 grudnia). W projekt zostali zaangażowani lokalni artyści, którzy inspirują się kulturą Kaszub.

Kiedy weszłam tutaj do hali, to zobaczyłam z jaką pompą jest to zorganizowane. Zobaczyłam całą ekipę – dźwiękowców, scenografów oraz dużo serc zaangażowanych w to przedsięwzięcie. Po prostu cudownie się wzruszyłam, że takie coś dzieje się w mieście, w którym się urodziłam – mówi wokalistka Weronika Korthals w rozmowie z Twoją Telewizją Morską.

Podczas widowiska zagrano oraz zaśpiewano kolędy i pastorałki w wykonaniu Weroniki Korthals i zespołu. Przeplatane to było poezją Norwida, ks. Twardowskiego i ks. Tischnera. Reżyserem produkcji jest Mariusz Jeka. Główną inspiracją jest kultura kaszubska.

Kolędy oraz pastorałki w języku kaszubskim i polskim są wspomnieniem z lat dzieciństwa. To taka odskocznia i przytulenie dla duszy. To niewinne i czyste – zwraca uwagę Mariusz Jeka.

Na scenie pojawiła się łódź rybacka w barwach kaszubskich. Oprócz tego znalazły się inne elementy związane z Kaszubami, a szczególnie z Puckiem.

Gwarantuję państwu bardzo wysoki poziom. Są tutaj prawdziwi profesjonaliści. Już na planie jest bardzo życzliwie, serdecznie i miło. Chcielibyśmy przez ekrany telewizorów i laptopów przelać tę piękną atmosferę, którą tak bardzo potrzebujemy zwłaszcza w tym roku podczas tych wyjątkowych świąt – mówi Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka.

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Oprócz lokalnych artystów na scenie pojawił się popularny aktor teatralny i telewizyjny – Mirosław Baka, który recytował poezję.

To są fragmenty, które nie nawiązują stricte do Bożego Narodzenia, ale doskonale pasują do tego momentu i klimatu, ponieważ są to fragmenty o rozumieniu Boga, sile oddziaływania na nas wiary i miłości – tłumaczy Mirosław Baka.

Dla widzów nie znających języka kaszubskiego wyświetlać będzie się tłumaczenie na ekranie. "Kaszubskie kolędowanie" będzie emitowane na antenie Twojej Telewizji Morskiej 24 grudnia o godzinie 19:00.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24