02.12.2020 10:31 9 WH/Archidiecezja Gdańska

W tym roku księża nie odwiedzą wiernych w domach

Zdjęcie ilustracyjne, źródło:pixabay.com

Co roku księża chodzili po kolędzie. Duchowni odwiedzali swoich wiernych i błogosławili ich domy. W tym roku nie będzie to możliwe. Archidiecezja Gdańska opublikowała wskazania biskupa dotyczące kolęd. Kościoły proponują, a w tym m.in. parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bolszewie, by to wierni odwiedzali świątynie.

Tradycyjne wizyty duszpasterskie nie odbędą się z powodu koronawirusa. Biskup Jacek Jezierski podał zalecenia w sprawie adwentu oraz kolędy.

Każda parafia i każdy proboszcz muszą sami podjąć decyzję i jakoś to zorganizować. Sugestia księdza biskupa jest taka, aby w jakiś sposób zapraszać parafian czy przedstawicieli rodzin do świątyni, aby to właśnie ludzie przyszli i wspólnie z kapłanem pomodlili się o uproszenie łask - tłumaczy ks. Łukasz Porąbka, proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bolszewie.

Zamiast kapłana, to osoba świecka może pobłogosławić mieszkanie i warsztat pracy. Pandemia koronawirusa i związane z tym obostrzenia są powodem odwołania chodzenia po kolędzie.

My, jako kapłani, będziemy się starać namawiać ludzi do tego, aby szukali w tych świętach tego, co najważniejsze – głębi i sensu oraz bożej miłości. Są współczesne środki przekazu, każdy z nas ma telefon. Dzięki temu możemy się spotkać online – dodaje proboszcz.

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny organizuje rekolekcje adwentowe, które będą transmitowane w internecie i telewizji. W okresie kolędowym będą odbywać się modlitwy za mieszkańców ulic.

W ramach kolędowej akcji będziemy zapraszać przedstawicieli rodzin do kościoła na wspólne nabożeństwo. Codziennie będzie msza święta wieczorna w intencji konkretnych rodzin z danej ulicy. Będzie można zabrać wodę święconą czy modlitewnik do domu – informuje ks. Łukasz Porąbka.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24