01.12.2020 10:30 0 WH/pomorskie.eu

Transport i zdrowie najważniejsze - znamy projekt budżetu Pomorza

Zdjęcie ilustracyjne, źródło: pixabay.com

Najwięcej funduszy zostanie przeznaczonych na transport, ochronę zdrowia, politykę społeczną i kulturę. W poniedziałek (30 listopada) podczas sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego odbyło się pierwsze czytanie projektu budżetu województwa na przyszły rok.

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk przedstawił radnym sejmiku przyszłorocznego projekt budżetu dla Pomorza.

W 2021 r. dochody budżetu wyniosą 998 726 544 zł. Natomiast wydatki kształtować się mają na poziomie 1 121 926 544 zł. Oznacza to, że deficyt budżetowy będzie 123 200 000 zł – mówi Mieczysław Struk.

W nowym roku na realizację zadań bieżących zostanie przeznaczonych ponad 743 mln złotych, a majątkowych – ok. 379 mln złotych.

Przychody w 2021 r. mają wynieść ponad 990 mln złotych. Pieniądze pochodzą z tzw. dochodów własnych, czyli m.in. udział w podatkach dochodowych (540 mln zł) od osób prawnych (CIT) i fizycznych (PIT), subwencji (ponad 133 mln zł) i dochodów z majątku województwa. Drugim źródłem dochodów pochodzi z dochodów zewnętrznych – m.in. dotacje i środki z EU.

Planując wydatki w 2021 r. zapewniono głównie środki na realizację inwestycji kontynuowanych oraz współfinansowanie projektów z Unii Europejskiej. Prawie 39 proc. zaplanowanych wydatków ma być przeznaczonych na transport i łączność na terenie województwa.

Wysokie miejsce wśród wydatków z kwotą prawie 227 mln zł zajmuje ochrona zdrowia, polityka społeczna i rodzina. Na wydatki w wysokości ponad 167 mln zł na ochronę zdrowia z budżetu województwa składają się m.in.: rozbudowa i modernizacja infrastruktury medycznej, wyposażenie oddziałów szpitalnych, poprawę dostępności do usług medycznych oraz termomodernizację obiektów szpitalnych. W tym najwięcej, bo prawie 37 mln zł na rozbudowę wejherowskiego szpitala.

Kultura i ochrona dziedzictwa kulturowego otrzyma 140 mln zł. Ponad 65 mln zł zostanie przeznaczonych na działalność m.in. Teatru Wybrzeże, Opery Bałtyckiej, Teatru Muzycznego w Gdyni i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Na oświatę i edukację przeznaczone zostanie ponad 51 mln zł, gospodarkę mieszkaniową – prawie 31 mln zł oraz rolnictwo i łowiectwo – 20 mln zł.

Głosowanie nad budżetem odbędzie się 21 grudnia na ostatniej w 2020 roku sesji sejmiku.

Szczegółowe plany budżetowe województwa pomorskiego na 2021 rok znajdują się TUTAJ.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24