27.11.2020 16:10 0 WH/GOK w Luzinie

'Boże Narodzenie Pawełka' - wyjątkowy prezent dla dzieci z Luzina

Źródło: GOK w Luzinie

Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie przygotował szczególne upominki dla najmłodszych z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Każde dziecko w wieku od 4 do 7 lat, mieszkające na terenie gminy otrzyma darmowe opowiadanie „Boże Narodzenie Pawełka”. To wyjątkowa historia stworzona przez mieszkankę Luzina i jej dziadka z Wejherowa.

Już niedługo Święta Bożego Narodzenia. W tym roku będzie to szczególny czas ze względu na pandemię koronawirusa. Obecna sytuacja skłoniła GOK w Luzinie do refleksji nad tym, w jaki sposób wzbogacić czas dzieciom.

Placówka przygotowuje publikację dla dzieci pt. „Boże Narodzenie Pawełka”. To opowiadanie autorstwa dwojga mieszkańców Luzina – Brunona Nowak i Honoraty Nowak – Pobłockiej. Okoliczności powstania historyjki są szczególne.

— * Pani Honorata, jako mała dziewczynka jeździła w okresie wakacji i ferii do swojego dziadka mieszkającego na stałe w Niemczech. Dziadek opowiadał jej fragmentami historię niejakiego Pawełka, ale długo nie mówił, kto jest jej autorem. W opowieści spotykamy się z tytułowym chłopcem słynącym w okolicy ze swojej dobroci i życzliwości dla innych. Pawełek na początku spotyka się z przemarzniętym, głodny zajączkiem i z litości postanawia mu pomóc w zdobyciu pożywienia. Co jednak oferuje chłopcu zajączek w zamian? Tego będzie można dowiedzieć się z samej opowieści* – informuje Rafał Płotka, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Luzinie.

Po latach okazało się, że to dziadek stworzył wyjątkową historyjkę o chłopcu.

Dziadek powiedział pani Honoracie, że bardzo marzy, aby ta historia mogła dalej wędrować po świecie. Wtedy umówili się, że wspólnie spiszą i opracują opowiadanie. Pani Honorata natomiast zajęła się publikacją – tłumaczy dyrektor GOK-u w Luzinie.

Niestety, Brunon Nowak – autor historyjki, zmarł dwa lata temu i nie doczekał się tego momentu.

Książka będzie miała swoją premierę w Mikołajki (6 grudnia). Zostanie opublikowany film na facebookowym profilu Gminnego Ośrodka Kultury w Luzinie.

W filmie Św. Mikołajem będzie Krzysztof Wojciechowski - aktor z Teatru Muzycznego z Gdyni, który opowie historię, pośpiewa i zagra oraz odczyta opowiadanie. A już od poniedziałku (7 grudnia), na wszystkie dzieci z roczników 2013 – 2015, książka będzie czekała w przedszkolach i zerówkach w całej gminie Luzino – zapowiada Rafał Płotka.

Pozostałe książki zostaną rozdane, kiedy uczniowie powrócą do stacjonarnego trybu nauczania. Przygotowano ok. 1000 egzemplarzy.

Wszystkie dzieci w prezencie na Mikołaja otrzymają swoje egzemplarze. Mamy nadzieję, że opowiadanie będzie czytane przez dzieci i rodziców, właśnie w okresie świątecznym – dodaje Płotka.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24