25.11.2020 15:00 3 NW/UM w Lęborku/UM w Kartuzach

Kaszubskie lokomotywy przejdą metamorfozę

Źródło:UM w Kartuzach

Prace przy lęborskim węźle przesiadkowym są już na ukończeniu. Warta wiele milionów złotych inwestycja odmieni okolice dworca PKP, ale także pobliskich ulic i poprawi komfort podróżowania pasażerów komunikacją kolejową i autobusową. Na placu przed głównym wejściem do dworca stanie także odrestaurowana lokomotywa.

W ramach budowy węzła przesiadkowego zagospodarowany zostanie teren przydworcowy. Pojawią się miejsca postojowe typu kiss&ride o ograniczonym czasie postoju od 3 do 5 minut - dla wysiadających lub wsiadających pasażerów.

Wybudowane zostaną ścieżki rowerowe i zadaszony parking dla rowerów oraz postój taxi. Duża część prac została już wykonana - podają przedstawiciele lęborskiego urzędu miasta.

Źródło: UM w Lęborku

Źródło: UM w Lęborku

Przed dworcem PKP w Lęborku stanie odrestaurowana lokomotywa manewrowa 409 Da. Maszynę wyprodukowano w 1969 roku w Zielonej Górze. Lokomotywy tego typu znalazły zastosowanie nie tylko w PKP, ale też w przemyśle i przy lekkiej pracy manewrowej.

Lokomotywa stanie na postumencie w postaci wyniesionego murku z zielenią. Pojawi się również dodatkowe oświetlenie i ławki.

Remont lokomotyw trwa także w Kartuzach. W ramach prac renowacji poddany został parowóz i tender, które stały na bocznicy przy dworcu kolejowym. Niedawno obiekty te zostały zakupione przez Gminę Kartuzy w celu ich gruntownego remontu.

Lokomotywy przejdą m.in. roboty ogólno-naprawcze, spawalnicze, ślusarskie i malarskie. Łączny koszt inwestycji wyniesie ponad 250 tysięcy złotych. Jak podaje kartuski ratusz, prace wykonane zostaną w ramach projektu dofinansowanego z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Źródło:UM w Kartuzach

Źródło:UM w Kartuzach


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24