24.11.2020 07:35 0 mat. partn. Materiał partnera

Czy przedsiębiorca musi wiedzieć, jak obliczyć podatek dochodowy

mat. partn.

Pandemia Covid 19 sprawiła, że przedsiębiorcy szukają wszelkich możliwych oszczędności. Spadek zamówień i obrotów, a co za tym często idzie mniejsza liczba dokumentów księgowych sprawiają, że część z nich próbuje nie tylko negocjować umowy z biurami rachunkowymi, ale samemu przejmować rozliczenia z fiskusem. Oczywiście na pierwszy rzut oka może to przynieść konkretne oszczędności – nawet kilkaset, albo wręcz ponad tysiąc złotych miesięcznie. Do tego, na przykład w Internecie można znaleźć porady jak obliczyć podatek dochodowy… A skoro przedsiębiorca ma mniej pracy, czyli więcej czasu, to może go poświęcić na prowadzenie swoich rozliczeń. W rzeczywistości sprawa jest dużo bardziej skomplikowana niż znajomość odpowiedzi na pytanie jak obliczyć podatek dochodowy od osób fizycznych.

Jak obliczyć podatek dochodowy – wzór z ustawy

Sposób rozliczania podatku jest szczegółowo opisany w ustawie. To w niej także znajdują się wszystkie niezbędne liczby – chodzi o progi podatkowe, wartość samego podatku itd. Oczywiście przedsiębiorcy, którzy samemu się rozliczają korzystają najczęściej z dodatkowych narzędzi. Zamiast co miesiąc przypominać sobie zasady i zastanawiać się jak obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, wyliczać, czy przekroczyli już dany próg, sprawdzać poprawność rachunków itd., używają do tego programów komputerowych. Wystarczy, że wprowadzą faktury, a program automatycznie wyliczy wartość zaliczki. Niestety w rzeczywistości sytuacja jest dużo bardziej skomplikowana…

Zacznijmy od pierwszej pułapki takiego rozwiązania – zmiany w prawie. Jeśli przedsiębiorca nie będzie śledził zmian i ich uwzględniał, to może wygenerować błędny podatek dochodowy. Jak obliczyć, jaki jest wzór, jakie są dochody, koszty itd. – znajomość odpowiedzi na te pytania jest niewystarczająca. Niestety niezbędne jest bieżące śledzenie wszystkich zmian i nowinek prawnych.

Bardzo niebezpieczne może też być bezgraniczne zaufanie do programu komputerowego. Szczególnie, jeśli mowa o tradycyjnych narzędziach.

Program księgowy musi być aktualizowany

Bardzo często przedsiębiorcy rozliczający się samemu korzystają z popularnych, obecnych na rynku od wielu lat programów księgowych. Wolą wykupić np. roczną licencję za kilkaset złotych niż podobną kwotę, ale miesięcznie, płacić biuru rachunkowemu. Niestety często okazuje się, że wspomniane zmiany w prawie to nie tylko dodatkowe kłopoty, ale przede wszystkim koszty.

Kłopoty – bo bardzo często tradycyjny program instalowany jest na konkretnym komputerze. Żeby wprowadzić aktualizacje i niezbędne zmiany należy wezwać informatyka, ewentualnie instalatora oprogramowania. I to już generuje dodatkowe wydatki. Niestety nowe, aktualne wersje oprogramowania to kolejny koszt. Dlatego, jeśli decydujemy się na rozliczanie się samemu, tak ważny jest wybór odpowiedniego programu. Na szczęście na rynku już pojawiły się narzędzia w nowych technologiach.

Jak obliczyć podatek dochodowy online

Ministerstwo Finansów od pewnego czasu konsekwentnie przenosi kolejne obszary księgowości do sieci. Powołano nawet specjalny projekt E-Urząd Skarbowy. Niestety za zmianami nie nadąża w zdecydowanej większości rynek programów rachunkowych. To najczęściej tradycyjne rozwiązania oparte na instalacjach na komputerach w biurach, wymagające posiadania serwerów do przechowywania danych, regularnych wizyt informatyka… Jeśli chodzi o nowe technologie to liderem na pewno jest program Taxomatic. To z jednej strony profesjonalne narzędzie dla księgowych i biur rachunkowych, a z drugiej intuicyjny system pozwalający przedsiębiorcy na obsługę firmy i umożliwiający rozliczanie się samemu. Taxomatic nie wymaga instalacji – obsługiwany jest na każdym urządzeniu z dostępem do Internetu: komputerze, laptopie, tablecie, a nawet smartfonie. Działa dokładnie tak jak bankowość internetowa – wystarczy wejść na stronę www i zalogować się. Natychmiast otrzymujemy dostęp do wszystkich niezbędnych funkcji. Dodatkowo Taxomatic rozliczany jest w oparciu o miesięczny abonament, a wszystkie aktualizacja są automatyczne i bezpłatne. Szczegóły na stronie www.taxomatic.pl.


Czytaj również:

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24