19.11.2020 11:30 8 raz

Włodarze z Kaszub apelują – mogą zgasnąć uliczne lampy

Zdjęcie ilustracyjne, źródło: pixabay.com

Kilkudziesięciu samorządowców z całego kraju – w tym m.in. z Kaszub Północnych – podpisało apel do parlamentarzystów o większy udział w podatku PIT. Jak podkreślają w swym piśmie włodarze miast i miejscowości, sejm „uchwalił najbardziej antysamorządową ustawę w obecnej kadencji”. Sygnatariusze zapowiadają, że jak nic się nie zmieni, to zapadną „ponure ciemności”.

Stowarzyszenie „Samorządy dla Polski” złożyło na ręce marszałka senatu RP Tomasza Grodzkiego projekt ustawy zwiększającej udziały samorządów w podatku PIT. Pod apelem podpisali się m.in. Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka oraz Krzysztof Krzemiński, burmistrz Redy.

„Na posiedzeniu 28 października Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił najbardziej antysamorządową ustawę w obecnej kadencji, odbierając lokalnym wspólnotom wpływy z PIT-ów i w ten sposób pod raz kolejny pozbawiając mieszkańców naszych wsi i miast pieniędzy na potrzeby ich lokalnych społeczności. Ustawa jest obecnie procedowana w Senacie i niebawem ponownie wróci do Sejmu. Chcemy wierzyć, że decyzja Sejmu była wynikiem błędu, który można jeszcze naprawić, a nie przemyślaną taktyką stopniowego „zagłodzenia” samorządów. Mieszkańcy naszych wsi, miast, powiatów i województw zostaną w jej wyniku ograbieni z pieniędzy na rozwój wspólnot samorządowych” – czytamy w piśmie.

Autorzy podkreślają, że Stowarzyszenie „Samorządy dla Polski” złożyło do senatu projekt ustawy zwiększającej udziały samorządów w podatku PIT z 38,16 procent do 48,16 procent, co w kwotach rzeczywistych zaplanowanych na 2020 roku daje kwotę 11 336 421 000 złotych zwiększenia dochodów gmin.

„Jeśli ten głos rozpaczy Polski samorządowej nie zostanie potraktowany poważnie, będziemy zmuszeni zaprotestować. Od 1 grudnia zgasną światła i latarnie, najpierw ostrzegawczo a potem w całych miastach i gminach. Na razie to protest! Jeśli jednak rządzący nie zrezygnują z planów pozbawiania naszych mieszkańców pieniędzy na ich najpilniejsze potrzeby, ponura ciemność może stać się wymuszoną ekonomicznie rzeczywistością” – zapowiadają włodarze.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24