02.11.2020 14:40 0 WH/ TTM

Nowa gra karciana ‘Kaszubska Droga’ - poznaj nieznane zakątki Nordy

Fot. Monika Wejer/ TTM

Dzięki inicjatywie Kaszubskiego Towarzystwa Sportowo-Kulturalnego oraz Lokalnej Grupy Działania Kaszubska Droga powstała nowa gra karciana dla całej rodziny. Każdy – młody czy starszy może poznać historię i atrakcje gmin Luzino, Linia, Łęczyce i Szemud. Jak mówią organizatorzy, to promocja lokalnego patriotyzmu.

Nowa gra karciana „Kaszubska Droga” to zabawa familijna. Każdy, niezależnie od wieku i zamieszkania może poznać Nordę. W sobotę (31 października) dzieci z grupy krasnoludków przy Gminnym Ośrodku Sportu Rekreacji i Turystyki Luzino miały okazję wziąć udział w rozgrywce.

Za pośrednictwem naszych grup sportowych organizujemy akcje, w których młodzież gra w „Kaszubską Drogę”. Przy okazji poznają tutejsze atrakcje. Przykładamy wielką wagę do promowania naszego lokalnego patriotyzmu– zwraca uwagę Piotr Klecha, dyrektor GOSRiT Luzino.

Zabawa powstała, dzięki zaangażowaniu Kaszubskiego Towarzystwa Sportowo-Kulturalnego oraz LGD Kaszubska Droga. W ciągu roku powstała koncepcja i projekt oraz wyłoniono najciekawsze atrakcje. Główny cel to poznanie lokalnych walorów turystycznych i wartości. Uzyskano dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

Fot. Monika Wejer/ TTM

Gra polega na utworzeniu własnej ścieżki turystycznej z wylosowanych kart. Znajomość języka kaszubskiego może ułatwić nam wygranie rozgrywki.

Każda karta ma oznaczenie gminy oraz obszaru turystycznego, który jest związany ze sportem, przyrodą czy obiektem historycznym. Gracze dokładają kolejne karty związane z tą samą gminą lub kategorią. Gracz, który stworzy najdłuższą ścieżkę turystyczną wygrywa – tłumaczy Paweł Radecki, sekretarz Kaszubskiego Towarzystwa Sportowo – Kulturalnego.

W momencie, kiedy nie mamy ruchu możemy dobrać dwie karty- używając zwrotu po kaszubsku lub piosenkę. Dla osób, które nie znają języka kaszubskiego jest przygotowana podpowiedź. To ważne, ponieważ osoba, która nie jest z Kaszub może poznać podstawy języka i cały obszar Lokalnej Grupy Działania – dodaje Radecki.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24