30.10.2020 16:35 35 NW

1 listopada nie odwiedzimy grobów bliskich

Fot. Ministerstwo Zdrowia

Decyzją rządu w dniach od 31 października do 2 listopada cmentarze w Polsce będą zamknięte. Nie dotyczy to uroczystości pogrzebowych i czynności z nimi związanych. Minister zdrowia poinformował także, że od piątku (30 października) testy antygenowe będą taką samą podstawą do stwierdzenia koronawirusa, jak testy PCR.

Podczas piątkowej (30 października) konferencji premier Mateusz Morawiecki poinformował, że ze względów bezpieczeństwa cmentarze na trzy dni zostają zamknięte (od 31 października do 2 listopada).

Tradycja jest mniej ważna niż życie. Proszę powstrzymać się od wyjazdów, również poza miasta. Jeżeli pandemia nie będzie się nasiliła, w drugiej połowie listopada będzie pewnie można odwiedzić groby – podkreśla Morawiecki.

Nadal, w tych dniach będą mogły być organizowane uroczystości pogrzebowe.

Fot. Ministerstwo Zdrowia

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że od teraz testy antygenowe będą tak samo ważne, jak testy PCR jeśli chodzi o wykrywanie wirusa SARS-CoV-2.

Wprowadzamy także pewną nowość – opiekę na poziomie podstawowym pacjentów skąpo i bezobjawowych. Każda osoba wskazana przez lekarza POZ otrzyma pulsoksymetr, a jego zapisy będą analizowane przez specjalne centrum analizy - wyjaśnia.

Zostają także wprowadzone zmiany w procesie prowadzenia kwarantanny. Współlokatorzy nie będą musieli czekać na telefon z sanepidu. Przyjmuje się, że kwarantanna będzie miała charakter automatyczny. Oznacza to, że osoby mieszkające z kimś, u kogo potwierdzono zakażenie koronawirusem mają z góry obowiązek pozostać w domu.

Ponadto premier poinformował, że w czwartek (29 października) odbyło się spotkanie z Radą Europejską i bardzo prawdopodobne jest to, że w styczniu pojawią się pierwsze szczepionki. Pierwszeństwo będą miały osoby starsze i służba zdrowia.

Wpłacona została kwota do puli budżetu UE, by zapewnić sobie równy dostęp do tej szczepionki. Najpierw dobrowolnie będą mogły z niej skorzystać osoby starsze i pracownicy służby zdrowia, a kilka miesięcy później – inni chętni – powiedział premier.

Jeśli chodzi o obostrzenia – póki co nic się nie zmienia.

Nie wprowadzamy dodatkowych obostrzeń, bo chcemy dokładnie w przyszłym tygodniu przyjrzeć się, jak będzie rozwijała się pandemia – wyjaśnia Niedzielski.

Fot. Ministerstwo Zdrowia


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24