01.11.2020 08:15 0 mat. partnera Materiał partnera

Kominki elektryczne, czyli ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych palenisk domowych

mat. partn.

Kominki elektryczne wykorzystujące nowoczesne technologii, potrafią wytworzyć idealną imitację płomieni ognia, dzięki czemu są świetną dekoracją praktycznie każdego wnętrza. Ponadto do złudzenia przypominają tradycyjne modele palenisk domowych na drewno. Jakie są och rodzaje? Jakie mają zalety? Gdzie je zamontować oraz jak użytkować? Zapraszamy do naszego poradnika!

Co to jest kominek elektryczny?

Kominki elektryczne to dobre i tak naprawdę jedyne rozwiązanie dla właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych, czyli popularnych blokach. Należy pamiętać także, że tradycyjne palenisko wymaga podłączenia oddzielnego komina i doprowadzenia optymalnej ilości powietrza specjalnym kanałem. Nie jest to wymysł ekspertów a właśnie tak stanowi Prawo budowlane. Z uwagi na wymagane normy, trudno jest spełnić wszystkie niezbędne warunki, mieszkając w bloku wielorodzinnym. Nie oznacza to jednak, że nie można posiadać własnego kominka. Wersja elektryczna jest więc idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą poczuć odrobinę luksusu w swoim mieszkaniu.

Jakie są rodzaje kominków elektrycznych?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli kominków elektrycznych, wśród których można znaleźć modele ścienne, wolnostojące, narożne oraz specjalne, które posiadają dodatkowe funkcje. Kominki elektryczne ścienne są najpopularniejszym rodzajem, który wybierają klienci. Dzięki mocowaniom można je zawiesić na ścianie i dodatkowo obudować we własnym zakresie. Ponadto wielu producentów oferuje swoje urządzenia w już gotowej obudowie, co niewątpliwie jest ogromną zaletą. Kominki elektryczne ścienne pasują praktycznie do każdej aranżacji wnętrza, od nowoczesnej po tę bardziej tradycyjną.

Kominki elektryczne wolnostojące, jak sama nazwa mówi, można postawić w dowolnym miejscu w mieszkaniu. Mobilność jest więc ich głównym atutem, co sprawia, że można je postawić nie tylko w domu, ale także w biurze, czy lokalu. Kominki wolnostojące swoją konstrukcją często przypominają kozę, która po dziś dzień jest używana w niektórych domach do ogrzewania. Modele tego rodzaju idealnie wpasują się w tradycyjną aranżację. Kominki elektryczne narożne są idealnym rozwiązaniem w momencie, gdy nie ma się zbyt wiele wolnej przestrzeni, a mimo to chce się takie urządzenie zamontować w pomieszczeniu. Podobnie jak modele ścienne, świetne wpiszą się w każdy styl wykończenia.

Kominki elektryczne specjalne to urządzenia, które cechują się specjalnymi właściwościami. Na rynku można więc spotkać modele panoramiczne oraz takie, które wytwarzane są na wzór mebli. Pierwsze z nich idealnie wpasują się w nowoczesne wnętrza. Cechują się prostymi i geometrycznymi kształtami oraz minimalistycznym charakterem. Kominki elektryczne na wzór mebli spotykane są często jako szafki pod telewizor lub okrągłe lustra. Co ciekawe, taki nowoczesny design kominka może posiadać także wbudowane głośniki oraz wyświetlać na ekranie obraz wraz z efektami dźwiękowymi.

Jakie zalety mają kominki elektryczne?

Kominki elektryczne do wyświetlania płomieni wykorzystują nowoczesną technologię. Powstają one dzięki wytwarzaniu mgły wodnej, która następnie jest podświetlana diodami LED. W ten sposób uzyskuje się trójwymiarowy obraz, który jest wyjątkowo efektowny. Imituje on doskonale prawdziwy ogień, który można podziwiać w procesie spalania się drewna w tradycyjnym palenisku. Takie rozwiązanie to oczywiście ogrom zalet i mimo że sposób, w jaki wytwarzane są płomienie w kominkach elektrycznych, należy podkreślić, że zachowują tradycyjny charakter. Mnogość wzorów i sposobów obudowania sprawia, że można je łatwo wkomponować praktycznie w każdą aranżację.

Warto także podkreślić fakt, iż tego typu urządzenia są bardzo proste w obsłudze, jak i montażu. Nie ma konieczności podłączania ich do żadnej instalacji, z wyjątkiem elektryczne, ale do tego służy zazwyczaj standardowa wtyczka. Kominki elektryczne są także bezobsługowe, dlatego nie trzeba martwić się o to, czy starczy opału lub o ich czyszczenie. Zadania użytkownika ograniczają się jedynie do uzupełniania wody w specjalnym zbiorniku, który jest odpowiedzialny za wytwarzanie mgły wodnej, oraz sterowanie płomieniem, czego można dokonać ręcznie lub przy pomocy zdalnego sterowania.

Kiedy warto wybierać kominki elektryczne?

Kominki elektryczne można zamontować praktycznie w każdym miejscu i w dowolnym pomieszczeniu. Nie będzie to żadnym wypadku przesadą, ponieważ idealnie komponują się w każdym miejscu i nie wymagają specjalnych podłączeń. Kominki elektryczne nie emitują spalin ani nie stwarzają ryzyka powstania pożaru, a przy tym są wyjątkowo czyste. Urządzenia tego typu świetnie sprawdzą się więc w domach jednorodzinnych, jak i w mieszkaniu w bloku. Mało tego, mogą one okazać się także strzałem w dziesiątkę w ekskluzywnym biurze, hotelu, czy apartamentowcu.


Czytaj również:

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24