30.10.2020 17:15 2 NW/pomorskie.eu

Miliony z rezerwy pozwolą na zakup sprzętu dla szpitali

Źródło: pomorskie.eu

Sprzęt za ponad 10,5 miliona złotych trafi do m.in. Szpitali Pomorskich, Copernicusa, Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie i Pomorskiego Centrum Reumatologicznego w Sopocie. Decyzję o przekazaniu placówkom respiratorów, kardiomonitorów i aparatów RTG i USG podjął Zarząd Województwa Pomorskiego.

Włodarze Pomorza zdecydowali o uruchomieniu z rezerwy budżetowej ponad 10,5 mln zł. Za te pieniądze zakupiony zostanie specjalistyczny sprzęt – kardiomonitory, pompy infuzyjne, aparaty RTG i USG czy respiratory.

To już kolejny raz w tym trudnym dla nas wszystkich roku, kiedy w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów naszych szpitali uruchamiany dodatkowe środki. Jako Zarząd Województwa Pomorskiego podjęliśmy decyzję o przekazaniu z rezerwy budżetowej na 2020 r. ponad 10,5 mln zł. Większość z tej kwoty zostanie przeznaczona na walkę z pandemią koronawirusa – mówi marszałek Mieczysław Struk.

Do końca roku sprzęt otrzymają: Szpitale Pomorskie, Copernicus, Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku, Szpital Specjalistyczny w Prabutach i Pomorskie Centrum Reumatologiczne w Sopocie.

Szpitale kupią sprzęt, który jest im niezbędny do diagnostyki i leczenia hospitalizowanych osób. Copernicus wzbogaci się też m.in. o aparaty RTG i respiratory. Szpitale Pomorskie kupią np.: kardiomonitory, pompy infuzyjne oraz aparaty do znieczulenia. Natomiast Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie będzie miał m.in.: echokardiograf, urządzenia do dekontaminacji powietrza plazmą oraz bramki do pomiaru temperatury. Z kolei Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku np.: aparaty do ciągłych terapii nerkozastępczych, RTG i USG, a Szpital Specjalistyczny w Prabutach aparat RTG i USG. Pomorskie Centrum Reumatologiczne w Sopocie będzie miało nowe: respiratory, pompy infuzyjne, kardiomonitory oraz ozonatory, informuje Samorząd Województwa Pomorskiego.

Do spółki Copernicus trafi także nowoczesny, hybrydowy mikroskop operacyjny dla Oddziału Otolaryngologicznego Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku.

Urządzenie to łączy w sobie nowoczesny mikroskop operacyjny z egzoskopem. Dzięki operacji z jego użyciem możliwe będzie poszerzenie pola operacyjnego i zmniejszenie tzw. martwych punktów. Urządzenie wyposażone jest też w systemy obrazowania naczyń krwionośnych pozwalające w czasie rzeczywistym zobrazować unaczynienie guzów, a także uwidocznić wybarwienie tkanek lub wypływ płynu mózgowo-rdzeniowego po zabiegach rekonstrukcyjnych podstawy czaszki, czy po urazach - wyjaśnia prezes spółki Copernicus Dariusz Kostrzewa.

Aparat posłuży m.in. w operacjach naczyniaków głowy i szyi, zabiegów onkologicznych guzów podstawy czaszki i usuwania nowotworów złośliwych w obrębie głowy i szyi.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24