23.10.2020 12:16 21 NW

Cała Polska w strefie czerwonej i kolejne restrykcje

Fot. Ministerstwo Zdrowia

Od soboty (24 października) cała Polska znajdować będzie się w strefie czerwonej. Ministerstwo Zdrowia podczas konferencji prasowej ogłosiło, że w życie wdrażane zostają jeszcze większe obostrzenia niż dotychczas. Minister Adam Niedzielski podkreśla, że spełniają się czarne scenariusze, według których w najbliższych dniach odnotowywać będziemy około 20 tysięcy zakażeń dziennie.

W piątek (23 października) padł kolejny rekord – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 632 przypadkach zakażenia koronawirusem. W ciągu doby wykonano 62, 1 tys. testów. Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji powiedział, że w wyniku zakażenia Covid-19 umiera 70 proc. chorych powyżej 70. roku życia.

Na poważne zagrożenie dla zdrowia i życia narażone są przede wszystkim osoby starsze. Dlatego wprowadzamy program #WspierajSeniora. Prosimy seniorów o niewychodzenie z domów i nieprzemieszczanie się – mówi Mateusz Morawiecki.

Uruchomiona zostaje specjalna infolinia, poprzez którą konsultant zbierze informacje od seniorów na temat ich potrzeb i skieruje do nich wolontariuszy. Numer: 22 505 11 11. Zamknięte zostaną także sanatoria, w których przebywają głównie osoby powyżej 60 roku życia.

Wprowadzony zostaje zakaz przemieszczania się przez osoby do 16 roku życia bez opieki dorosłych. Natomiast w szkołach podstawowych w klasach od 4 do 8 wprowadzone zostaje nauczanie zdalne. Ma to zmniejszyć natężenie ruchu w komunikacji publicznej i ograniczyć kontakty. Szkoły wyższe i ponadpodstawowe także uczyć będą się w trybie zdalnym.

Ograniczona zostaje także działalność lokali gastronomicznych – pubów, kawiarni, restauracji itp. Będą one mogły sprzedawać jedzenie jedynie na wynos i dowóz. Póki co, obostrzenie to zostaje wprowadzone na 2 tygodnie, z możliwością przedłużenia.

Wiem, że to bardzo trudna wiadomość dla prowadzących lokale, właścicieli i klientów, ale zdaniem specjalistów pomieszczenia gastronomiczne to miejsca, gdzie znajduje się dużo osób na niewielkiej powierzchni i dochodzi do częstych zakażeń – wyjaśnia premier.

Nie wolno także od soboty (24 października) organizować wszelkiego rodzaju spotkań powyżej 5 osób w jednej grupie, spoza gospodarstwa domowego. Wszystkie wydarzenia sportowe mogą odbywać się, ale bez udziału publiczności, a wydarzenia kulturalne z udziałem maksymalnie 25 proc publiki. Zamknięte będą baseny, siłownie i aquaparki.

Fot. Ministerstwo Zdrowia

Minister Adam Niedzielski podczas konferencji powiedział, że w nadchodzącym tygodniu przesądzi się czy będziemy mieli do czynienia z dalszą wykładniczą eskalacją pandemii, czy zakres wzrostu się zmieni. Przewiduje się, że jeśli spełni się czarny scenariusz, to w kolejnych dniach odnotowywać będziemy dziennie ok 20 – 25 tysięcy potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem.

Tym samym prof. Andrzej Horban podkreśla, że wprowadzane ograniczenia to nie restrykcje, a środki zapobiegawcze, które powstrzymać mają rozprzestrzenianie się wirusa.

Jedyne, co możemy zrobić to zapobiec dalszej transmisji. Nie zrobimy tego w pełni, bo wirus ewoluuje. Mamy do czynienia obecnie z odmianą, która łatwiej zaraża, stąd szybszy wzrost zakażeń, ale jest łagodniejszy niż odmiana z początku pandemii – wyjaśnia profesor.

Liczba zajętych łóżek przekroczyła 10 tysięcy, a dostępnych jest ich 18 tysięcy. Szpitale powiatowe zostają przekształcane w covidowe i tworzone są szpitale tymczasowe. W planach, jak informuje Adam Niedzielski jest to, żebyśmy dysponowali ok 30 tys. łóżek na przełomie października i listopada, – Ale musimy wszyscy zdawać sobie sprawę, że infrastruktury nie da się rozbudowywać w nieskończoność, chodzi tu o kadrę – wyjaśnia minister.

O ile nie nastąpi wypłaszczenie i zahamowanie tempa przyrostu zakażeń, możliwe, że będziemy musieli wprowadzać kolejne drastyczne kroi, takie jak zamykanie granic, ograniczanie przemieszczania się czy głębszy lockdown – zaznacza Mateusz Morawiecki.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24