23.10.2020 12:04 1 WH/gdynia.pl

Trójmiasto z najczystszym powietrzem

fot. gdynia.pl

Mieszkańcy Trójmiasta mogą oddychać pełną piersią. Według ostatnich danych Ministerstwa Klimatu cała aglomeracja trójmiejska w 2019 roku miała najniższy wskaźnik zanieczyszczenia powietrza pyłem PM2,5.

Co roku Główny Inspektorat Ochrony Środowiska i Ministerstwo Klimatu publikuje raport na temat jakości powietrza. Gdańsk, Gdynia i Sopot mają najniższy wskaźnik średniego narażenia na szkodliwy dla zdrowia człowieka pył PM2,5. Oznacza to najczystsze powietrze wśród polskich miast i aglomeracji, liczących powyżej 100 tys. mieszkańców.

Wartość wskaźnika dla Trójmiasta (wyrażana w μg/m3) wyniosła 14 przy średniej krajowej sięgającej 21. Trzeci rok z rzędu trójmiejskie powietrze jest najczystsze w Polsce.

Pył zawieszony, czyli PM (ang. Particulate Matter) to drobne cząsteczki, które swobodnie unoszą się w powietrzu i są głównym składnikiem smogu oraz jednym z najgroźniejszych zanieczyszczeń obecnych w powietrzu. Występowanie pyłu zawieszonego może być wynikiem działalności człowieka. Pył PM2,5 jest uznawany za najgroźniejszy dla zdrowia. Powoduje choroby alergiczne, astmę, osłabienie czynności płuc oraz nowotwory narządów układu oddechowego.

Ponadto podczas pomiarów związanych z mistrzostwami świata w półmaratonie Gdynia zapewniła zawodnikom najlepsze warunki na świecie od 2018 roku. Organizacja World Athletics Air Quality Project wskazała na czystość powietrza w połączeniu z optymalną temperaturą i wilgotnością.

Dobra jakość powietrza w Trójmieście to rezultat m.in. z nadmorskiego położenia.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24