28.09.2020 16:50 0 raz/mat.pras

‘Wiatr od morza’ zamiast węgla w energetyce

Zdjęcie ilustracyjne, źródło: pixabay.com

Wspólnymi siłami Pomorze będzie wspierać rozwój energetyki wiatrowej na Bałtyku. Jak podkreślają miejscowi samorządowcy, to strategiczny kierunek transformacji polskiej energetyki, który daje całemu regionowi szansę na nowe miejsca pracy, wdrażanie innowacji i wzrost gospodarczy. Pod koniec września podpisano stosowne porozumienie, również przez włodarzy gmin z Kaszub Północnych.

Dzięki współpracy samorządu Pomorza, pracodawców i przedsiębiorców oraz naukowców, region może stać się polskim liderem w dziedzinie morskich farm wiatrowych – podkreślają przedstawiciele pomorskich władz. Ma w tym pomóc utworzona pod koniec września Pomorska Platforma Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku. Porozumienie, które podpisał m.in. wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna, zostało zawarte 25 września 2020 r.

Innymi słowy: „odejście od węgla, jako źródła energii, staje się faktem: - czytamy na pomorskie.eu.

Wytyczne Unii Europejskiej jasno to pokazują. Niestety, Polska jest w europejskim ogonie transformacji energetycznej. Aby sprostać wyzwaniom, musimy przyspieszyć. Ale mamy także ambicje, aby nasz region nie został w tyle i włączył się do czołówki wyścigu przekształcania gospodarki – zaznaczył Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego. - Dlatego Pomorskie stawia na partnerstwo w innowacjach. Temu właśnie ma służyć Pomorska Platforma Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku.

Jak wyjaśniają gdyńscy urzędnicy, działalność platformy, jak zapisano w deklaracji, będzie opierać się na kilku podstawowych filarach, którymi są: wspieranie pomorskich przedsiębiorców w inwestycjach z tego zakresu, rozwijanie kontaktów gospodarczych, przygotowanie odpowiednich kadr, wykorzystywanie lokalnego potencjału badawczo-rozwojowego, działania informacyjne i wspólne budowanie świadomości społecznej. Będzie to podstawa pod stworzenie dobrych warunków dla budowy i rozwoju farm wiatrowych na Pomorzu.

Członkami platformy będą m.in. województwo pomorskie, gmina Kosakowo, Rumia oraz Gdynia.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24