23.09.2020 14:45 0 NW/TTM

Chcą utworzyć Muzeum Sportu Wiejskiego w Luzinie

fot. TTM

W Luzinie chcą utworzyć Muzeum Sportu Wiejskiego. Z tej okazji gmina Luzino, Pomorskie Zrzeszenie LZS, Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi na początku września podpisali list intencyjny. W planach jest stworzenie kilku ekspozycji pozyskiwanych pamiątek, które pokazywać będą historyczne wydarzenia sportowe.

W przyszłym roku Pomorskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych obchodzić będzie swoje 75-lecie. Przygotowania do utworzenia Muzeum Sportu Wiejskiego trwają już od kilku lat i sukcesywnie zbierane są pamiątki, które niegdyś mają znaleźć się w muzeum.

— Wystawa ma składać się z kilku elementów. Jednym z nich ma być część plenerowa – tablice pokazujące ważne wydarzenia i historie sportowców, mówi Piotr Klecha, prezes Pomorskiego Zrzeszenia LZS. — Planowany jest także zakup autobusu, który oplakatowany będzie wydarzeniami związanymi z pomorskim LZS-em. W jego wnętrzu znaleźć ma się zaś kolejna wystawa.

fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM

Jarosław Wejer, wójt gminy Luzino podkreśla, że sięgając do biografii wielu mistrzów olimpijskich sprzed kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat, zobaczymy, że większość z nich wywodziła się z LZS-ów.

Jestem przekonany, że Muzeum Sportu Wiejskiego to projekt, który możemy wspólnie zrealizować. Jeśli się to uda, to z pewnością podejmiemy się też współpracy przy innych zadaniach. Niewykluczone, że kiedyś w Luzinie powstanie Centrum Kultury czy Centrum Integracji Społecznej, które będzie pełniło nie tylko funkcje muzealną, ale także społeczną, gdzie mieszkańcy będą mogli się spotykać i gdzie będą podejmowane dyskusje na różne tematy – dodaje wójt gminy Luzino.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24